Článek
Podobné schůzky vysoce postavených zpravodajců za zavřenými dveřmi jsou sice vzácné, ale pravidelné a v čase krize klíčové, shodují se zdroje agentury Reuters.
„Mezi zpravodajskými službami platí nepsané pravidlo, že mohou dál komunikovat i v případě, že je klasická otevřená diplomacie složitější. V době napjatých vztahů je to mimořádně důležité,“ řekl jeden ze zdrojů Reuters.
Vláda 5,5milionového asijského tygra utajené konkláve světových zpravodajských špiček v posledních letech pořádá opakovaně. Témata rozhovorů sice zdroje agentuře Reuters nijak blíž nepoodhalily, vzhledem ke geopolitické situaci se ale přímo vnucuje napjatá situace okolo Tchaj-wanu a ruské invaze na Ukrajinu.
Svět je v klasické předválečné situaci, varuje Kissinger
Zpravodajci si na podobných schůzkách mohou vyjasnit, o co zúčastněným stranám doopravdy jde, a vyřídit to doma.
„Schůzka je důležitým bodem mezinárodní stínové agendy. Vzhledem k rozsahu zapojených zemí nejde o handlování, ale spíš o způsob, jak podpořit hlubší pochopení skutečných záměrů,“ prozradil další zdroj.
Rus nepřijel
Reuters zmiňuje zástupce USA, Číny a Indie. Zástupce Ruska podle jednoho ze zdrojů na mítinku nebyl. Oficiální bezpečnostní konference Shangri-La Dialogue se zúčastnil náměstek ukrajinského ministra obrany Volodymyr Havrylov. Jednání se zpravodajci nicméně popřel.
Hlavního summitu se během víkendu účastnilo přes 600 delegátů ze 49 zemí. Probíhalo formou třídenního plenárního zasedání a také bilaterálních a multilaterálních jednání za zavřenými dveřmi.