Článek
„Zuřivý teroristický útok, který se odehrál v Pekingu, byl zorganizovaný a naplánovaný čin. Podnítila jej teroristická skupina Islámská strana Východního Turkestánu,” prohlásil Meng v rozhovoru pro hongkongskou televizi. Svá tvrzení však nepodepřel žádnými podrobnosti. Skupina se k útoku nepřihlásila.
Meng přesto podle BBC řekl: „Musíme dále posílit mezinárodní protiteroristickou spolupráci s cílem posílit odstrašování a dále zabezpečit mír a stabilitu v naší oblasti.”
Policie oznámila, že v autě, které v pondělí prorazilo bariéru na nejvýznamnějším náměstí v čínské metropoli, vjelo do davu chodců a vzplálo, seděla trojice osob s ujgursky znějícími jmény. Řidičem byl Usman Hasan a auto mělo poznávací značku Ujgury obývané provincie Sin-ťiang. Pět lidí, včetně tříčlenné posádky vozidla a dvou turistů, zahynulo a dalších 38 utrpělo zranění. [celá zpráva]
USA ETIM vyškrtly ze seznamu
Úřady ve středu incident označily za teroristický čin. V souvislosti s incidentem zadržely pět podezřelých, kteří podle jmen patří rovněž k ujgurské menšině. [celá zpráva]
Čínské bezpečnostní složky také výrazně zpřísnily bezpečnostní opatření v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, ležící na severozápadě Číny.
Čínské bezpečnostní složky také výrazně zpřísnily bezpečnostní opatření v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, ležící na severozápadě Číny.
Spojené státy po teroristických útocích z 11. září 2001 umístily ETIM na seznam teroristických organizací, ale zakrátko jej zase vyškrtly kvůli pochybám, zda taková organizace vůbec existuje, uvedla ČTK. Podle zpravodaje BBC v Pekingu Damiena Grammaticase část Ujgurů, která v Sin-ťinagu pocítila represivní tlak čínských bezpečnostních orgánů a počínšťování, s požadavky ETIM může sympatizovat.