Článek
Současné rozhovory probíhají za účasti USA, KLDR, Číny, Japonska, Ruska a Jižní Koreje. Počáteční optimismus jednajících stran narušily neshody o výši energetické pomoci USA Severní Koreji výměnou za to, že se KLDR vzdá svého programu jaderného zbrojení. Ještě v pondělí večer hrozil krach jednání, neboť KLDR požadovala podle USA nehorázně příliš.
Na základě dohody Severní Korea uzavře reaktor ve svém jaderném středisku v Jongbjonu a vpustí do komplexu mezinárodní inspektory. Tato opatření musí uskutečnit do 60 dní. Na oplátku dostane KLDR 50 000 tun těžkého topného oleje či hospodářskou pomoc v odpovídající hodnotě.
Pokud Pchjongjang podnikne další kroky směřující k ukončení svých jaderných aktivit a úplnému uzavření jaderných zařízení, získá další milion tun těžkého topného oleje či ekvivalentní ekonomickou podporu.
Nová dohoda ovšem musí být ještě odsouhlasena vládami jednajících stran. Jistou rezervovanost k dohodě zatím vyjádřilo pouze Japonsko.
Dohoda je jen prvním krokem na cestě k odzbrojení
Sám Hill v Pekingu v úterý ráno řekl: "Jsme teprve v počáteční fázi jaderného odzbrojování." Dohoda má mnohé kritiky, mezi nimi bývalého velvyslance USA v OSN Johna Boltona. Ten varoval, že KLDR by neměly být poskytnuty "masivní dodávky paliv" za to, že se země zbaví svého jaderného arzenálu jen částečně.
JADERNÝ PROGRAM KLDR
- Severní Korea do roku 2002 uváděla, že její jaderný program je civilní. Již tehdy byla země podezřelá z tajného výzkumu jaderného zbrojení.
- Teprve v roce 2005 KLDR oficiálně přiznala, že vlastní jaderné zbraně.
- Podle zpravodajských služeb měla KLDR v říjnu roku 2006 zhruba osm jaderných zbraní.
- V říjnu 2006 země provedla úspěšnou jadernou zkoušku.
- V únoru 2007 KLDR před delegáty USA, Číny, Japonska, Ruska a Jižní Koreje slíbila ukončit jaderný program. V červenci byl zastaven provoz reaktoru v Jongbjonu.
- Do června 2008 dostaly USA veškerou dokumentaci o severokorejské výrobě plutonia od 80. let.
- Počátkem dubna 2009 KLDR otestovala raketu dlouhého doletu Taepodong-2. Tvrdila, že nesla do vesmíru satelit. Následně byli ze země vyhnáni pozorovatelé.
Experti ovšem poukazují na to, že přes nastávající těžkosti v prosazení dohody, je již její uzavření důležitým krokem ve smírném procesu, který se táhne více než roky. Poslední šestistranná jednání zkrachovala loni v prosinci. [celá zpráva]