Článek
"První fáze operace je u konce. Uvnitř už nejsou žádní radikálové," řekl armádní mluvčí, divizní generál Vahíd Aršad Vojáci prý ale stále procházejí labyrint mešity a přilehlých budov, aby z nich odklidili miny a nevybuchlou munici. Odnášejí také těla mrtvých.
Vahíd Aršad sice v úterý večer hovořil o závěrečné fázi operace [celá zpráva], nicméně pak připustil, že asi čtvrtina komplexu je nadále v rukou rebelů. Během středy ovládla vojska přes 95 procent komplexu budov okolo Červené mešity a odpoledne pak celý areál.
Armáda podle generála postupovala opatrně, aby se vyhnula krveprolití. Nevědělo se řesně, kolik militantů zůstalo v mešitě zabarikádovaných. Panovaly i obavy, že radikálové ve sklepeních mohou zadržovat další desítky žen a dětí jako rukojmí. Zatím bylo osvobozeno třicet žen a dvacet dětí.
Asi 70 radikálů bylo při akci zajato nebo se vzdali. Zatím mezi nimi není žádný cizinec, i když se uvádělo, že se v mešitě skrývají zahraniční radikálové. Mezi mrtvými je i zástupce vedoucího mešity Abdul Rašíd Ghazí. [celá zpráva] Zahynul při přestřelce mezi policisty a radikály.
Mluvčí ministerstva vnitra Džavíd Ikbál Číma k jeho smrti uvedl:: "Byl spatřen ve sklepě a vyzván, aby vyšel. Vyšel se čtyřmi nebo pěti radikály, kteří pokračovali v palbě na bezpečnostní síly. Jednotky palbu opětovaly a v křížové palbě zahynul." Podle Čímy Ghazí používal jako lidské štíty ženy a děti, i když vůdce radikálů popíral, že by v mešitě kohokoli násilím zadržoval.
Protesty proti zásahu
Útok na mešitu již vyvolal protest v zemi. Dav zadržel několik policistů a lidí, kteří se údajně podíleli na nemorálních a neislámských aktivitách. Panují obavy z reakce dalších muslimských radikálů z jiných pákistánských mešit. Smrt Ghazího může posílit islámské fundamentalisty, kteří jako on chtějí v zemi zavést islámské právo šaría a staví se proti pákistánskému prezidentovi Parvízu Mušarafovi.
Vývoj konfliktu u Červené mešity v posledním týdnu:
3. července - Při přestřelkách mezi policií a studenty zabarikádovanými už od začátku roku v Červené mešitě bylo zraněno přes 400 lidí.
4. července - V okolí mešity vyhlášen zákaz vycházení; přes 1000 studentů se vzdalo a odevzdalo zbraně.
5. července - Vláda uvedla, že v areálu mešity zůstává zhruba 250 mužů a chlapců a údajně až 600 žen a dívek.
7. července - Podle Ghazího bylo zabito již na 70 studentů, vláda oficiálně uvedla počet kolem dvaceti.
9. července - Vyjednávání mezi vládou a radikály o ukončení obléhání Červené mešity po devíti hodinách ztroskotala.
10. července - Pákistánské bezpečnostní síly Červenou mešitu obsadily. V boji zahynul i vůdce obránců Abdul Rašíd Ghazí. V prvních hodinách boje přišlo o život nejméně šest desítek lidí - 50 muslimských radikálů a osm vládních vojáků; množství mrtvých však bude nepochybně mnohem vyšší.
11. července - Čtvrtina komplexu kolem mešity zůstává nedobyta a boje pokračují.
Armádní útok na mešitu byl vyvrcholením napětí mezi policií a studenty několika madrás při mešitě. Ti požadují vyhlášení tradičního práva šaría v zemi a úřady je viní ze série únosů civilistů. Poté, co policie minulý týden v okolí mešity vytyčila ochranné pásmo, vypukly nepokoje, při nichž se vzbouřenci zabarikádovali v mešitě a v sousedícím ženském semináři.