Článek
Khairy, který je ministrem za militantně nacionalistickou stranu UNMO na svém twitterovém účtu napsal: „Opět odsuzuji vraždy v Charlie Hebdo, ale z pochodu jednoty bylo na zvracení.“ Uvedl to místní web MalaysiaOnLine.
Ministrovo vyjádření okamžitě vyvolalo prudké reakce ostatních účastníků této sociální informační sítě. Jeden z uživatelů @eshxy na to reagoval „Khairy, shledávám tě znechucujícím, na tvojí čest si zvracím do úst. Další uživatel William Calvin, který se ptal, proč se mu dělalo z pochodu špatně, sám našel odpověď: „Já zapomněl, vaše strana je rasistická.“
Mnozí ale s názory souhlasí. Uvádějí, že by se spíš měly konat pochody proti pokračující perzekuci Palestinců ze strany Izraele. Tyto výhrady vzrostly zejména poté, co do Paříže přijel izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Khairy se už minulý týden vysmíval potřebě chránit „rasistickou, xenofobní a bigotní“ satiru, jaká se objevovala v Charlie Hedbo“. Útoky ale odsoudil. „Co se stalo v Paříži, ty vraždy, ty přirozeně nemají nic společného islámem.“
Svoboda slova s omezeními
Místní list The Malaysian Insider otiskl vyjádření bývalého premiéra Tuna Mahathira Mohamada: „Potřebují si dělat legraci z Proroka Mohameda, i když vědí, že to zraňuje muslimy. My respektujeme jejich víru a oni musí respektovat naši.“
Vydal i vyjádření místního občana Adriana Lima Chee Ena, kde uvedl, že svoboda slova nemůže být nikdy absolutní. „Vždy existuje jemná hranice mezi svobodou slova a vyjádření a úctou. Je znechucující a necitlivé říkat, že by mi mělo být povoleno nakreslit obrázek vysmívající se víře jiných ve jménu svobody slova a vyjádření. Tento velmi nešťastný incident (vyvraždění redakce) odhalil dvě ošklivé pravdy: Za prvé konstantní démonizování islámu na západě a za druhé extremismus některých skupin.“
Reakce se ozývají i proti heslu Je suis Charlie (Jsem Charlie), které zaplavilo Francii i další země.
”Nejsem Charlie,” zní podle agentury AFP ze strany mnoha muslimů. Stejně jako Lim Chee odsuzují násilí, ale nesouhlasí s karikaturami týdeníku, které podle nich urážely islám.
”Je divné, že když říkám Nejsem Charlie, tak se mi nadává, ale když Charlie (Hebdo) uráží našeho proroka Mohameda, tak se jedná o svobodu projevu,” píší podle AFP muslimové na Twitteru.
”Nejde ani tak o právo kreslit, co chceme, ale o to, že kvůli vraždám se karikatury musejí oslavovat a šířit,” vysvětlil svůj odpor k heslu Jsem Charlie muslimský spisovatel Teju Cole v americkém listu New Yorker.