Článek
Policie v souvislosti s nepokoji zadržela 136 lidí, uvedl web eNCA.
V půlce týdne rozhořčení Jihoafričané, kteří mají pocit, že jim migranti berou práci, napadli Nigerijce a vyrabovali obchody vlastněné Somálci, Pákistánci a dalšími cizinci.
Nepokoje propukly v Rosettenville u Johannesburgu, kde obyvatelé vypálili tucet domů vlastněných Nigerijci. Tvrdili, že je používali jako nevěstince a k distribuci drog. Pak se protesty přenesly do hlavního města.
Násilí v zemi je nejhorší od roku 2008, kdy při protestech proti cizincům zemřelo 60 lidí. Před dvěma lety si podobně motivované protesty vyžádaly v Johannesburgu a Durbanu sedm obětí, když dav napadal přistěhovalce z chudších afrických zemí.
Prezident Jacob Zuma z Afrického národního kongresu (ANC) vyzval ke klidu a hájil cizince, že mnozí dodržují zákony a přispívají k růstu ekonomiky: „Je chyba označovat všechny jako drogové dealery nebo pašeráky lidí. Nechte nás izolovat ty, co se dopouštějí takových činů a spolupracujte s vládou na tom, aby byli zatčeni bez stereotypů, které ubližují nevinným.“
Jihoafrické ministerstvo vnitra současně oznámilo, že bude kontrolovat, zda zaměstnavatelé nedávají práci přistěhovalcům načerno.
Opoziční Demokratická aliance obvinila vládu, že se nedokázala s xenofobií vypořádat, protože selhala při vytváření nových pracovních míst a zvyšování vzdělanosti.
V zemi je 27procentní nezaměstnanost a rozevírá se propast mezi chudými a bohatými dodal list The New York Times.
Relativně bohatá Jižní Afriky dlouhodobě přitahovala obyvatele nejen sousedních afrických zemí, jako jsou Botswana a Zimbabwe nebo Lesotho, ale i vzdálenějších států, jako jsou Nigérie či Somálsko.