Článek
Preventivní odstavení si vláda vyžádala po zkušenostech s jadernou elektrárnou Fukušima, kterou přírodní katastrofa poničila 11. března. Ve Fukušimě se v sobotu zhroutil a poté zemřel jeden z pracovníků.
Provozovatel hamaocké elektrárny zahájil postupné vypínání trojice reaktorů v noci na pátek. Během dvou nebo tří let má navíc před komplexem vyrůst ochranný val proti tsunami.
Podle expertů mohou prefekturu Šizuoka, v níž Hamaoka leží, v nejbližších desetiletích zasáhnout až osmistupňová zemětřesení.
Odstavením hamaocké elektrárny reaguje Japonsko na potíže s fukušimskou jadernou elektrárnou, kterou v březnu poškodila po silném zemětřesení přívalová vlna tsunami.
Japonsko má 54 jaderných reaktorů. Po březnové katastrofě v nich byly provedeny důkladné inspekce.
Ve Fukušimě zemřel muž
Ve fukušimské elektrárně v sobotu zkolaboval a poté zemřel jeden z pracovníků. Úmrtí řidiče, jenž převážel materiál, však podle provozovatele zařízení nesouvisí se zvýšenou radioaktivitou.
Šedesátník se zhroutil z neznámých příčin a zemřel po převozu do nemocnice. Na jeho těle však nebyly zaznamenány nebezpečné dávky ozáření, ujistila v sobotu společnost TEPCO, která fukušimskou elektrárnu provozuje.
Muž od pátku pracoval v budově, v níž se skladuje radioaktivitou kontaminovaná voda, která unikla z poškozených reaktorů. Nosil však ochranný oděv včetně masky a rukavic.