Článek
Erupce nastala kolem 11:43 místního času (04:43 SELČ), uvedl japonský meteorologický ústav. Ten také upozornil, že obce nacházející se v blízkosti vulkánu pravděpodobně po výbuchu sopky pokryje vrstva popelu.

Záběry na sopku Aso
Japonské úřady zvýšily varování před aktivitou sopky na třetí nejvyšší stupeň na pětibodové škále. Zároveň vyzvaly občany, aby se k vulkánu, který je jednou z turistických atrakcí na ostrově, nepřibližovali. Kontrolují také, zda jsou v pořádku všichni lezci, kteří se na hoře v době erupce nacházeli.
Sopka na La Palmě dál chrlí lávu

Hora Aso s 1592 metry nad mořem patří k největším aktivním sopkám v Japonsku, které je jedním ze seizmicky nejaktivnějších míst planety. Na jeho území se nachází více než stovka vulkánů. Výbuch jiné japonské sopky, Ontake, nacházející se v prefektuře Nagano západně od Tokia si v září 2014 vyžádal přes 60 obětí, což byla největší katastrofa tohoto druhu za téměř 90 let.

Ze sopky Aso v Japonsku se valí kouř.