Článek
Stovky záchranářů stále prohledávají rokle a údolí na severu Indie zasažené povodní. Jejich úsilí se soustřeďuje na tunel, kde mohou být uvězněni lidé. U přehrady byly vybudovány dva tunely, jeden dlouhý 8,3 km měl přivádět k hydroelektrárně Tapovan Višnugad vodu. Druhý dlouhý 3,8 km měl odvádět bahno a naplaveniny z přehrady do řeky Dhauliganga. Vstupy do obou tunelů zablokovala povodeň, která nesla kameny a bahno.
Někdo zařval, ať vypadneme. Pak se začala valit voda, popsal Ind protržení přehrady
Z kratšího tunelu se podařilo vysvobodit dvanáct dělníků. V delším je ale podle ministerského předsedy indického státu Uttárakhand Trivendry Singha Ravata uvězněno asi 35 dělníků: „Pokoušíme se vrtat chodbu a dostat se k nim po provazu.“
Záchranáři, kteří už do tunelu pronikli, se museli vrátit kvůli množství řídkého bahna, uvedli příslušníci indo-tibetské pohraniční stráže, kteří také se záchranou pomáhají.
S dělníky v tunelu není od nedělní katastrofy spojení a není ani jasné, ve které části tunelu mohou být a zda jsou všichni pohromadě.
Katastrofu v neděli způsobilo odtrhnutí kusu ledovce pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví, který se pak zřítil do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila. Povodeň zdevastovala také domy, silnice a mosty v okolí řek Dhauliganga a Alaknanda.
Odlomený kus ledovce způsobil v Indii protržení přehrady
Na místo se vypravili také vědci, kteří se snaží zjistit, co způsobilo odlomení ledovce a záplavy. Hovoří se o lavině nebo uvolnění nahromaděné vody. Odborníci rovněž zmiňují klimatické změny, jelikož ledovce se kvůli vyšším teplotám zmenšují a jsou méně stabilní.