Článek
Čang přicestuje do Hongkongu na třídenní návštěvu příští týden. Během jeho pobytu budou zakázány protestní akce a do služby bylo povoláno 6000 policistů. Mobilizována bude protiteroristická jednotka, letištní bezpečnostní jednotka, policejní taktická jednotka a další.
Deník The Guardian uvedl, že v rámci bezpečnostních opatření správa města rovněž nařídila, aby byly k chodníkům v oblastech kolem parlamentu přilepeny dlažební kostky. Toto opatření má zabránit tomu, aby je nespokojenci použili jako zbraně.
"Lepení dlažebních kostek je očividně přípravou na Čangovu návštěvu. Úřady se evidentně obávají, že vypuknou nepokoje," prohlásil poslanec Dennis Kwok.
Létaly kostky, policie střílela
Čang Te-ťiang zastává v pevninské Číně funkci odpovídající na Západě funkci předsedy parlamentu (je předsedou stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců) a je také nejvýše postaveným politikem, který má na starosti záležitosti Hongkongu a Macaa.
Násilné střety vypukly naposledy v Hongkongu v únoru, když se policisté pokusili odklidit stánky, které v ulicích nelegálně postavili prodejci zboží u příležitosti čínského Nového roku. Policie zasahovala obušky, pepřovým sprejem a vypálila do vzduchu nejméně dva varovné výstřely. Nespokojenci po policistech házeli dlažební kostky a další předměty. [celá zpráva]
Srážky se rozpoutaly v rušné nákupní čtvrti Mong Kok, která byla centrem prodemokratických protestů v roce 2014. Aktivisté v bývalé britské kolonii Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou nadvládu, se v roce 2014 vzbouřili proti kontroverzní volební reformě navržené ústřední čínskou vládou v Pekingu. Demonstrace v době, kdy vrcholily, přitáhly do ulic některé dny až 100 000 lidí. Hongkongský parlament reformu neschválil.