Článek
Podobná praxe veřejného ponížení, kdy museli lidé podezřelí z porušení zákona jít po ulicích, aby je každý mohl vidět, byla běžná za kulturní revoluce. Zakázána byla v osmdesátých letech. Po nástupu pandemie koronaviru se však praxe začala vracet, protože Čína prosazuje politiku nulové tolerance ke covidu-19.
Extraordinary videos circulating of suspected people smugglers being publicly paraded in southern Guangxi province - a practice evocative of times past. The full hazmat suits appear to be common these days for criminal suspects... /1 pic.twitter.com/qtKaMKrkR4
— Bill Birtles (@billbirtles) December 29, 2021
Militantní komunistický list Global Times, který šíří názory strany, zdůraznil, že soudy a ministerstvo pro veřejnou bezpečnost vydaly od osmdesátých let několik nařízení, která zakazují ukazovat lidi podezřelé z trestné činnosti. Poslední bylo vydáno ministerstvem loni, když byl ke stromu v provincii Che-pej přivázán muž, který si šel během lockdownu koupit cigarety.
Čína uplatňuje v boji s koronavirem tvrdá restriktivní opatření. Aktuálně je uzavřené 13milionové město Si-an. Přísný lockdown může vést k nedostatku pamětí DRAM, varovala výrobce firma Micron Technology. Během 24 hodin přibylo v zemi 203 nových případů nákazy.