Článek
Čínské úřady tvrdí, že jde o družici, to ale vyvolalo pochybnosti u velkého množství čtenářů – ti poukazují na to, že lesklý objekt nenese známky průletu atmosférou a na místě není po dopadu nijak hluboký kráter. Je tak možné, že předmět padal z atmosféry a nikoliv z oběžné dráhy.
Podle všeho jde však o část nosné rakety Čchang Čeng 2 (Dlouhý Pochod 2) - zkráceně CZ2C, která vynesla na oběžnou dráhu družici, jež má sloužit pro monitoring živelných pohrom.
Objekt se z nebes zřítil ve středu okolo 6:50 tamního času, svědci vypověděli, že pád provázel hrozivý hluk a okna jejich domů se třásla, napsal britský web s tím, že úřady tamní obyvatele před možným pádem trosek v oblasti předem varovaly.
Děsivě vypadající incident se obešel bez obětí, ani trosky na zemi nezpůsobily žádné významné škody a místo nehody bylo zabezpečeno expertním týmem, napsal s odvoláním na čínské úřady server. Dodal přitom, že trosky budou pravděpodobně z místa dopadu odvezeny na základnu, odkud byl satelit vypuštěn.
Britská média v této souvislosti připomínají nedávný pád vysloužilého obřího satelitu Aeolus. Evropská kosmická agentura (ESA) jej koncem července za pomoci unikátního manévru navedla do Atlantského oceánu. Sonda určená pro monitorování počasí z oběžné dráhy nebyla uzpůsobena k návratu na Zemi, ESA ale využila zbytky paliva, aby jej nasměrovala na bezpečné místo.
ESA satellite Aeolus breaking up and burning while reentering Earth’s atmosphere. This would be startling if you didn’t know what it was, or if you did and it was coming right at you. pic.twitter.com/sntkBGNsg3
— Compass | The Weatherman (@PlotACourse) July 31, 2023
Pád družice Aeolus , který řídila vesmírná agentura ESA