Článek
Podle organizace International Campaign for Tibet ve městě Aba proti čínské nadvládě v Tibetu protestovaly stovky lidí. Agentura Nová Čína uvedla, že asi dvacetiletý mnich jménem Phuntsog, který se zapálil, zemřel, protože aktivisté zabránili jeho ošetření. Údajně ho násilím odvlekli z nemocnice a ukryli v klášteře.
Svědkové ale londýnské organizaci popsali, jak policisté plameny uhasili a následně mnicha ubili k smrti. O mrtvého se pak postarali další mniši.
Podle agentury AFP následně policie obsadila okolí kláštera Kirti a mnichům nedovolovala jej opustit.
Tibet pod nadvládou Číny
Čínská armáda obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Peking podle kritiků potlačuje tradiční kulturu Tibeťanů řízeným přílivem etnických Chanů. Čína argumentuje potřebou ekonomického rozvoje, který armádní invaze nastartovala.
Po povstání z roku 1959, které Čína potlačila, ze země do Indie odešel tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na 80 000 Tibeťanů ho následovalo. Usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.
Stanice BBC upozornila, že jde o druhý případ sebeupálení na protest proti čínské nadvládě v Tibetu od velkých nepokojů v roce 2008.