Článek
Virus patří do stejné skupiny paramyxovirů rodu Henipavirus, jako jsou viry Hendra (HeV) a Nipah (NiV). Mezi paramyxoviry patří i původci příušnic, spalniček nebo psinky.
Většina nakažených (26 z 35) je z čínských provincií Šan-tung a Che-nan. Zatím žádný případ nebyl smrtelný a nebyl zaznamenán ani vážný průběh onemocnění, uvedl profesor Wang Lin-fa ze singapurské lékařské fakulty.
"New England Medicine" (NEJM): A new animal-derived henipavirus that can infect humans has been discovered in Shandong and Henan, China. The author named it Langya henipavirus (LayV). pic.twitter.com/zAcP6gGFy1
— PingTester .net - Free Visual Network Testing Tool (@EasierSoft) August 8, 2022
Podle něj je však na místě varovat, protože henipaviry mohou u lidí a zvířat vyvolávat závažná onemocnění a Světová zdravotnická organizace je obecně označuje za bionebezpečí čtvrtého stupně se smrtností 40 až 75 procent. Očekává se, že i nákaza LayV by v některých případech mohla být fatální.
Tchajwanské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už oznámilo, že nákaze věnuje pozornost. Genom viru by podle něj měl být znám příští týden. Míní zkoumat, jestli se podobný virus neobjevil i na ostrově.
Předpokládá se, že jde o zoonózu, tedy o nemoc přenesenou ze zvířat na člověka. Zatím se neví, jaké zvíře je přenašečem LayV. Panuje podezření, že se lidé mohli nakazit od místních rejsků.
Dosud se neprokázal přenos z člověka na člověka. Že k němu nedošlo, naznačuje i fakt, že se zatím neobjevilo žádné ohnisko nemoci, každý ze zjištěných případů je odjinud.
Virus nipah může vyvolat velkou epidemii, svět na ni není připraven
Problémem je, že proti LayV neexistuje vakcína, zatím se léčí u nakažených pouze symptomy.