Článek
Dvaašedesátiletý Fan Weiqiu 11. listopadu najel do skupiny cvičících lidí v jihočínském městě Ču-chaj, 35 jich zabil a nejméně 43 dalších zranil. K činu ho namotivovala nespokojenost s tím, jak byl po rozvodu rozdělen jeho majetek, uvedl soud.
Fan Weiqiu byl shledán vinným z „ohrožení veřejné bezpečnosti“, přičemž soud jeho motiv označil za „extrémně odporný“ a použité metody „obzvláště kruté“, píše BBC. Podle vyjádření policie se poté pokusil o sebevraždu, byl ale zadržen a převezen do nemocnice, skončil v kómatu.
V pondělí byl měsíc po vynesení smrtelného rozsudku popraven.
O útoku z 11. listopadu čínská policie informovala až o den později a poskytnuté informace byly velmi omezené. Videa a texty zachycující tragédii z čínského internetu zmizely.
Dva dny poté na místě neštěstí, na které lidé přinášeli svíčky a květiny, postávala skupinka lidí, kteří vlastními těly a deštníky bránili novinářům ve fotografování. Na dotaz agentury AFP sdělili, že příkaz „přišel shora“.
Taková praxe v Číně nicméně není výjimečná. Případy Číňanů v civilním oblečení, kteří se v ulicích snaží i za pomoci fyzických útoků zastrašit nepohodlné lidi – například demonstranty s tibetskými vlajkami –, nezřídka provázejí i návštěvy čínských představitelů v zahraničí. Při návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze byli vidět i v české metropoli.
Full video translated: BBC China reporter @StephenMcDonell was disrupted and pushed away when reporting the deadly car ramming attack in Zhuhai. pic.twitter.com/yWS3ugb93x
— The Great Translation Movement 大翻译运动 (@TGTM_Official) November 12, 2024
Čína zůstává podle organizace Amnesty International nejaktivnějším popravčím mezi státy. „Přesný rozsah použití trestu smrti v Číně není znám, protože tyto údaje Čína tají – jsou klasifikovány jako státní tajemství,“ uvádí Amnesty International, bojující za zrušení trestu smrti, na svém webu.