Článek
„Myslím, že skutečnost, že ho (odškodné) dostane…, mu trochu kompenzuje všechny útrapy,“ reagoval právník Hidejo Ogawa podle webu Japan Today. „Ale ve světle jeho strádání a utrpení za posledních 47 nebo 48 let a vzhledem k jeho současné situaci si myslím, že to ukazuje, že stát udělal chyby, které nelze odčinit 200 miliony jenů,“ dodal.

Iwao Hakamata na archivním snímku
Desítky let věznění s neustálou hrozbou popravy si podle právníka vybralo velkou daň na Hakamatově duševním zdraví. Propuštěného muže popsal jako „žijícího ve světě fantazie“.
Odškodné, které je v japonské historii rekordní, představuje 12 500 jenů (1913 Kč) za každý den z téměř půlstoletí, které Hakamata strávil za mřížemi, z toho většinu v cele smrti.
Hakamatu, který pracoval ve firmě vyrábějící miso pastu, policie zatkla 18. srpna 1966 kvůli vraždě šéfa společnosti, jeho manželky a jejich dvou dětí. Útočník oběti pobodal a následně zapálil jejich dům, obvinění proto zahrnovalo i žhářství a loupež. Soud vynesl rozsudek smrti v roce 1980, japonská justice ale popravu odkládala kvůli zdlouhavému odvolání.
Falšovali důkazy
Soud nakonec 27. května 2014 rozhodl o Hakamatově propuštění, protože se objevily nové důkazy. Obnovený proces ale po odkladech začal až v říjnu 2023 a definitivního zproštění viny se Hakamata dočkal 26. září loňského roku. Soudce to zdůvodnil tím, že vyšetřovatelé případu falšovali důkazy. V lednu jeho právní zástupci podali u soudu žádost o odškodnění.
Agentura AP napsala, že Hakamata se stal nejdéle žijícím člověkem odsouzeným k trestu smrti na světě.