Článek
Pro zrušení stanného práva hlasovalo 190 poslanců, uvedla BBC. To znamená, že k opozici se přidali také vládní zákonodárci. Občané čekající před budovou jásali, když přišla zpráva o hlasování zákonodárců. Někteří křičeli: „Ať žije Korea!“ a „Jun Sok-jol, odstup!“
Před budovou parlamentu v Soulu se v úterý večer začali lidé shromažďovat okamžitě poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo. Vyzval je k tomu šéf opoziční strany I Če-mjong. Parlament byl už ale obklíčen policií, která střežila hlavní vchod a bezpečnostní jednotky se s některými protestujícími dostaly do potyček.
Vzápětí do parlamentu vtrhli vojáci speciálních jednotek, uvedla BBC s odkazem na vyjádření poslance Hong Kee-wona.
Jihokorejská armáda s ohledem na vyhlášení stanného práva oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran, napsala agentura Reuters.
Parlament stanné právo během jednání zrušil s tím, že je neplatné. Podle zákonů je prezident výsledek hlasování povinen přijmout.
Opozice má v třísetčlenném parlamentu většinu 170 mandátů, pro zrušení ale byli i poslanci z prezidentovy strany.
Obyvatelé Soulu se obávají eskalace. Obyvatelka města Ra Ji-soo, uvedla, že slyšela vrtulníky poblíž svého domu. Její přítel, který pracuje u policie, obdržel příkaz k okamžité mobilizaci.
Kim Mi-rim si sbalila nouzové zavazadlo, protože se obává, že by situace mohla eskalovat. Vzpomíná, že předchozí případy stanného práva zahrnovaly zatýkání a uvěznění.