Článek
Státní televize MRTV uvedla, že úterní požár ve vesnici Kin Ma, která má asi 800 obyvatel, způsobili teroristé. Média, která tvrdí opak, podle ní „vedou spiknutí s cílem zdiskreditovat armádu”.
MRTV tvrdí, že domy v Kin Ma zapálilo 40 teroristů. Požár podle televize zachvátil většinu z 225 domů v obci.
Vesničané, kteří hovořili s agenturou Reuters a stanicí BBC pod podmínkou anonymity uvedli, že požár založili vojáci po střetu s odpůrci junty. „Poté, co byli zatlačeni příslušníci Lidových obranných sil (PDF), bezpečnostní síly vešly do vesnice a začaly zapalovat domy v její jižní části. Skoro celá vesnice lehla popelem,” řekl jeden z obyvatel BBC.
„Oheň byl všude ve vesnici a my viděli velké plameny. Museli jsme utéci před palbou, abychom si zachránili životy, a museli jsme to sledovat z dálky,” dodal další.
Svržená barmská vůdkyně Su Ťij čelí dalšímu stíhání, za korupci jí hrozí 15 let
Místní dobrovolník uvedl, že o život přišli dva senioři, kterým se před požárem nepodařilo uprchnout ze svých domovů. Jejich těla našli vesničané, kteří se po požáru vrátili. Většina z nich se ale nadále podle Reuters ukrývá v okolních lesích.
Příčinu požáru se agentuře Reuters nepodařilo nezávisle ověřit. Mluvčí junty na žádost o komentář nereagoval.
Z vesnice podle místních obyvatel zbylo asi jen 30 domů, popelem jich lehlo 200. Místní obyvatelé události Reuters popsali po telefonu, agentuře se zároveň podařilo získat snímky z místa.
Požár byl vidět z kosmu
Požár byl tak mohutný, že jej v úterý ve 21.52 místního času (17.52 SELČ) zaznamenal satelitní systém americké vesmírné agentury NASA pro sledování požárů.
Britský velvyslanec v Barmě Dan Chugg vyjádřil nad touto událostí znepokojení a obvinil juntu z násilí. „Zprávy o tom, že junta vypálila celou vesnici v Makwejské oblasti a zabila starší obyvatele, znovu ukazují, že armáda nadále páchá hrozné zločiny a nebere na obyvatele Barmy ohled,“ citovala jej britská ambasáda na Twitteru.
Pučisté brutálně potlačují odpor
Barmská armáda provedla 1. února převrat, který zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Podvody se přitom neprokázaly.
Puč vyvolal rozsáhlé nenásilné demonstrace. Poté, co armáda a policie pokojné protesty krvavě potlačily, začalo ve městech i na venkově vznikat menší ozbrojené povstání. Podle barmské Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) armáda od puče zabila přes 860 civilistů. Přes 5000 lidí zatkla. Armáda vysoký počet obětí popírá.