Hlavní obsah

V atentátu na prezidenta Haiti má mít podle soudu prsty jeho manželka a expremiér

Mezi padesátkou obviněných v souvislosti s atentátem na haitského prezidenta Jovenela Moïseho z roku 2021 je i bývalý premiér země a Moïseho vdova, píše s odkazem na dokument uniklý do místního tisku britský deník The Guardian. Právě první dáma prý měla mít v úmyslu prezidenta v úřadu nahradit. Moïseová i Joseph mluví o politické perzekuci.

Foto: ČTK/AP

Prezident Haiti Jovenel Moïse s manželkou Martine na své inauguraci

Článek

Deník The Guardian svou zprávu zakládá na 122 stránek dlouhém dokumentu napsaném soudcem Waltherem Wesserem Voltairem, který zveřejnil AyiboPost. Podle toho byli Martine Moïseová a bývalý premiér Claude Joseph strůjci celého plánu.

Bývalá první dáma přitom sama utrpěla zranění, když 7. července 2021 v noci do ložnice v rezidenci prezidentského páru v Port-au-Prince vpadli ozbrojenci a zastřelili jejího manžela.

Moïseová a Joseph se v současnosti prezentují jako oběti politické perzekuce. Bývalá první dáma na sociálních sítích sdílí příspěvky kritizující neoprávněná zatýkání a dovolává se spravedlnosti, zatímco Joseph plátku Miami Herald řekl, že to je současný premiér země Ariel Henry, který Moïseho v úřadu de facto zastupuje, kdo z jeho smrti těžil nejvíc. Nyní si podle Josepha „z haitského justičního systému udělal zbraň“, aby mohl perzekvovat svou opozici jako při „klasickém puči“.

Mluvčí Henryho kanceláře k případu řekl, že je soudce nezávislý a „může zatčení v souladu se zákonem a vlastním svědomím svobodně přikázat“.

Henry Josepha, který je nyní lídrem opozice, v úřadě nahradil pouze pár dní před atentátem. Po něm slíbil, že uspořádá prezidentské volby, ale ty následně odložil na neurčito kvůli ničivému zemětřesení a rostoucí moci těžce ozbrojených gangů v zemi.

Gangy podle odhadů v současnosti ovládají většinu hlavního města. Pomoci by s nimi haitské policii měla mezinárodní jednotka schválená OSN, vedená Keňou. Většina obyvatelstva země se má ale kvůli minulým útlakům ze strany zahraničních misí a také kvůli obviněním proti Henryho vládě před podobnou pomocí na pozoru.

Atentát na haitského prezidenta řeší i soud v americkém Miami. Tam se již šest z celkem jedenácti obviněných přiznalo k podílu na plánu poslat kolumbijské ozbrojence do prezidentova domu a unést ho. Rozhodnutí, že místo únosu bude zavražděn, bylo prý učiněno na poslední chvíli.

Podle obvinění soudu v Miami neměla prezidenta v úřadu nahradit jeho žena, nýbrž pastor s americkými kořeny Christian Emmanuel Sanon.

Související témata:
Jovenel Moïse

Výběr článků

Načítám