Článek
Palestinskému lidu kondoloval jako jeden z prvních americký prezident George W. Bush.
Arafatovu smrt označil za "významný moment v palestinských dějinách". Současně vyzval svět, aby pomohl nastolit v oblasti mír.
Od boje k míru
"Hluboké dojetí" vyjádřil generální tajemník OSN Koffi Annan. "Důležitý politický vůdce zemřel," reagoval věcně na Arafatův skon švédský premiér Goran Persson. "Dal palestinskému národu identitu," doplnil.
"Arafat nebyl odměněn za práci, kterou vykonal," poznamenal v narážce na poslední léta Arafatova života německý kancléř Gerhard Schröder.
Ministerstvo zahraničí ČR vyjádřilo kvůli úmrtí Arafata pohnutí. Označilo ho za bojovníka věnujícího celý život Palestině. "Laureát Nobelovy ceny míru prošel složitým vývojem, který ho z bojiště přivedl až k mírovým jednáním," uvedlo MZV.
"MZV vyjadřuje manželce, dceři i celému palestinskému lidu svoji nejhlubší soustrast. Zítřejšího pohřbu se zúčastní česká delegace vedená ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou," uvedl úřad.
Britský premiér Tony Blair v narážce na dlouhé odmítání Arabů uznat existenci Izraele ocenil Arafatovo rozhodnutí "přijmout historické řešení zahrnující vznik dvou států", Palestiny a Izraele.
Slova chvály a obdivu
Ruský prezident Vladimír Putin označil Arafatovu smrt za těžkou ztrátu pro všechny Palestince. Papež Jan Pavel II. jej označil za "vůdce s velkým charismatem".
Čína ho obdarovala přívlastkem "pozoruhodný a vynikající politik". Největší muslimská země světa Indonésie Arafata označila za "hrdinu pro nás všechny".
"Ztratili jste velkého vlastence a vizionáře," vzkázal zase Palestincům indický prezident A.P.J. Abdul Kalam s tím, že zemřel muž, který hledal domov pro svůj lid.
SMRT JÁSIRA ARAFATA
Vedle střízlivých reakci ovšem nejčastěji zaznívají na adresu mrtvého opěvující slova. Francouzský prezident Jacques Chirac zesnulého nazval "mužem přesvědčení a odvahy". "Zůstaňte jednotní ve víře. Na památku Jásira Arafata naplňte jeho myšlenky, kterým zasvětil svůj život," vzkázal Palestincům v písemném prohlášení Chirac.
Podobný názor vyslovila jihoafrická vláda. Ta Arafata označila za "velikého a statečného hrdinu". Malajsie Palestině vzkázala, aby pokračovala v boji za svobodou.
Pohřeb v Káhiře bez Bushe a Annana
Většina citovaných státníků už dala najevo, že se chtějí osobně zúčastnit Arafatova pohřbu v Káhiře. Zcela jistě budou chybět jen americký prezident Bush a šéf OSN Annan.
Své kondolence do Ramalláhu zaslala velká část zemí světa, nechybějí Irák, Írán, Japonsko, Indonézie a Finsko. Palestince podpořilo i Nizozemsko stojící nyní v čele Evropské unie. Vzkázalo jim, že podpora z EU bude Palestině přicházet stále.