Článek
Úřady Almaty hlásí, že demonstranti nadále kladou tvrdý odpor. „Dochází k výbuchům prudkého násilí,“ řekl zástupce primátora města ve státní televizi Chabar 24. Nejprudší střety se s odvoláním na přímé svědky odehrály na Raiymbeku, což je předměstí Almaty.
„Demonstranti prokázali profesionalitu. Nejenže mezi sebou dbají na kázeň a pořádek, ale v místech, kde operují a kde před útoky byly deaktivovány kamery, byly vozovky zabarikádovány a po obvodu byli rozmístěni pozorovatelé. Ke koordinaci svých akcí využívali radiostanice,“ uvedl kazachstánský ministr vnitra Erlan Turgumbajev pro agenturu TASS.
Obraz zkázy v kazachstánském městě Almaty
Letiště v Almaty obsadilo kolem 800 lidí, všichni už byli zadrženi. Letištní obchody a pokladny byly vyrabovány, píše agentura TASS.
V neděli bylo v Kazachstánu zrušeno 129 letů, především kvůli uzavření letiště Almaty a problémům s přístupem k internetu a obtížným povětrnostním podmínkám, informoval úřad pro civilní letectví Kazachstánu. „Celkem je na 9. ledna naplánováno 224 letů, z toho 11 letů se zpožděním, 129 letů bylo zrušeno,“ uvedl úřad.
Protesty v Kazachstánu, označované za nejhorší za tři dekády nezávislosti této bývalé sovětské republiky, vypukly v neděli ve městě Žanaozen, den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak dvojnásobily.
Putin situaci s kazašským prezidentem Tokajevem pravidelně konzultuje
Prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji a prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky protestů, které označil za teroristy. Do země mezitím dorazily na prezidentovu žádost jednotky zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s ruskými výsadkáři, kteří mají pomoci i s ochranou strategických budov.
Podle dostupných informací při nepokojích zemřelo 26 demonstrantů a 18 policistů a vojáků.