Článek
Prezident Hámid Karzáí musel začátek Velké rady dvakrát odložit. Na jeho popud se do Kábulu sjelo na 1600 kmenových stařešinů, poslanců a zástupců provincií. Lója džirga je tradiční shromáždění, které v Afghánistánu řeší otázky mimořádného významu po staletí. Její rozhodnutí mají účinnost zákona.
Vláda chce umírněným tálibům nabídnout amnestii, peníze, podíl na vládě a práci, složí-li zbraně. Karzáí rovněž nabídl, že prosadí odstranění jejich jmen ze seznamů ve Spojených státech.
Zástupci Tálibánu se sněmu, který potrvá tři dny, nezúčastní a jeho závěry předem odmítli. Ve svém prohlášení uvedli, že Lója džirga nereprezentuje afghánský lid a má jen zajistit plnění zájmů cizinců.
Situaci komplikuje též odmítavý postoj další povstalecké skupiny Hezbe islámí bývalého premiéra Gulbuddína Hekmatjára i bývalého ministra zahraničí Abdulláha Abdulláha, který neuspěl v posledních prezidentských volbách, ale získal milióny hlasů.
Zasedání se koná v obřím stanu v areálu kábulské univerzity. O bezpečnost účastníků se stará 12 000 policistů a vojáků.
Hned úvodní vystoupení prezidenta Karzáího narušil raketový útok. Asi 500 metrů od stanu dopadla trojice střel. Nedaleko místa jednání se rovněž odpálil sebevražedný atentátník. Škody zatím hlášeny nejsou.