Hlavní obsah

Už i v Číně sílí hlasy proti neustálým uzávěrám

Peking/Hongkong

Čína se kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem vrací k tvrdým restrikcím a uzávěrám, kdy uvalila do lockdownu miliony lidí a zrušila řadu vlakových, autobusových a leteckých spojení. V zemi se však už ozývají hlasy, že přístup nulové tolerance k nákaze nelze u indické mutace delta udržet věčně a bude nutné se s virem naučit žít.

Foto: Reuters

Odběr vzorků na koronavirus u dítěte v Šanghaji

Článek

Nejvyšší místa se k změně přístupu v boji s kornavirem zatím nevyjádřila, ale už minulý týden napsal v komentáři přední čínský virolog Čang Wen-chung, často označovaný za čínského doktora Fauciho (americký lékař Anthony Fauci, který řídí boj s epidemií v USA - pozn. red.), že je potřeba získat znalosti, jak dlouhodobě žít s virem. K tomuto přístupu se přiklonili v Singapuru či ve Velké Británii, naopak například Austrálie a Nový Zéland dál postupují tvrdě vůči každému ohnisku.

Čang uvedl, že aktuální epidemie v Nankingu, kde se rozšířila mezi pracovníky letišť, by měla posloužit jako „námět k zamyšlení pro naši budoucí odpověď na pandemii“.

„Data nám říkají, i když by byl v budoucnu každý z nás očkovaný, covid-19 bude dál endemický, ale méně rozšířený a s nižší úmrtností,” prohlásil Čang a dodal, že i po očkování se budou objevovat nákazy.

Deltu v Číně šíří zaměstnanci aerolinek, ruší se lety

Svět

Už loni vyzval čínský profesor Wang Li-ming komunistické vedení země, aby se nedrželo válečného myšlení eliminace viru: „Potřebujeme akceptovat skutečnost, že tu covid bude dlouho a bude tu s lidmi, takže potřebujeme opustit nerealistické přístupy, jako je krátkodobá eliminace.“

Názor rezonuje i u části čínské veřejnosti, uvedl blogger A´pao, který se věnuje zdraví: „Mnoho lidí dává najevo svůj názor, že platíme příliš vysokou cenu za politiku nulové tolerance, měli bychom ji opustit a naučit se s virem žít.“

Podle profesora biomedicíny na Hongkongské univerzitě Ťin Tong-jena však ale nejde čekat rychlou změnu: „Poučit politické vůdce zabere nějaký čas a jakákoli změna musí být postupná a prováděná po malých krocích.“ Sám se navíc domnívá, že se mutace delta v zemi zatím šíří pomalu a bude brzo pod kontrolou.

Čína se chlubí svým přístupem 

Díky svému tvrdému přístupu Čína prožila posledních dvanáct měsíců bez velkých celoplošných restrikcí, protože se úřadům podařilo všechna ohniska dostat rychle pod kontrolu. Země si také dokázala udržet ekonomický růst. Prezident Si Ťin-pching se také letos chlubil: „Při posouzení, jak byla pandemie zvládána různými vedeními a systémy na světě, je jasně vidět, kdo to udělal lépe.“

Politika nulové tolerance ke covidu si však vyžaduje vysoké náklady, upozornil přední odborník na čínský zdravotnický systém na Radě pro zahraniční vztahy v New Yorku Chuang Jang-čong: „Můžete udržovat tuto politiku rok, ale pokud tu bude virus přežívat dále, můžete to dělat více než dva, tři čtyři roky? A za jakou cenu?“

Naše vakcíny moc účinné nejsou, přiznala Čína

Koronavirus

Podle něj souvisí nulová tolerance k viru i s kvalitou čínských vakcín: „Účinnost čínských vakcín je podle údajů, které jsme dosud viděli, nejasná. Navíc virus dál mutuje do nových variant.“ V Číně je navíc podle aktuálních údajů agentury Reuters očkováno jen 61,1 procenta populace, což není dostatečný počet pro zamezení šíření nákazy.

Podle profesora biomedicíny na Hongkongské univerzitě Ťin Tong-jena bude Čína pořád uzavřená. „Může trvat věčnost, než se znovu otevřou hranice. Nemají sebedůvěru a nevěří dalším. Vědí, že jejich vakcíny neodvádějí dobrou práci při prevenci nákazy. Už dávno měli otevřít hranici s Hongkongem, nicméně neudělali nic, i když nemáme za padesát dní žádný nový případ.“

Výběr článků

Načítám