Článek
Rebelové zaútočili na základnu v Nararivatu ze dvou stran, zastřelili čtyři vojáky, a zranili čtyři další, odpálili bomby a zapálili budovu, ze které odnesli 50 pušek a 5000 nábojů.
Vzbouřenci dosud většinou jen kladli nálože nebo stříleli za jízdy z motocyklů. I tak je ale kvůli nim na jihu země dislokováno asi 60 000 vojáků, kteří mají vzbouřence potlačit. Donedávna tvrdili, že se jim to podařilo.
Ve čtvrtek ale vybuchla i bomba na silnici v provincii Jala. Zraněni byli dva policisté.
„Poslední útoky ukazují, že radikální hnutí žije a vede válku proti thajskému státu,“ komentoval situaci britský expert na politiku jihovýchodní Asie Duncan McCargo z Leedské univerzity.
Prodloužen výjimečný stav
Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva, který navštívil oblast na začátku týdne, sliboval, že ukončí výjimečný stav v některých oblastech. Nakonec jej vláda v úterý prodloužila o další tři měsíce
Podle korespondenta BBC Alastaira Leitheada jsou vzbouřenecké skupinky malé a nemají centrální velení. Nejsou ani napojené na žádnou z teroristických sítí radikálních muslimů. Požadují autonomii, protože oblast Pattání byla dříve polosamostatným sultanátem spadajícími pod Malajsii. Teprve před sto lety oblast ovládlo Thajsko.
Podle McCarga nedokáže Vedžadžíva problém s muslimskými Thajci malajského původu řešit, k čemuž přispívají i vleklé spory mezivládou a opozicí, které se střídají po mohutných protestech u moci.