Článek
Jedenáctiminutový záznam kombinuje fotografie Usámy bin Ládina se záběry zpustošených oblastí. Bin Ládinův hlas volá o pomoc pro postižené: „Katastrofa je velmi rozsáhlá a je obtížné ji i jen popsat. To, čemu čelíme, vyžaduje šlechtěné duše a odvážné muže, kteří by měli podniknout rozhodnou a rychlou akci, jež by zajistila pomoc muslimským bratřím v Pákistánu.“
Bin Ládin dokonce tvrdí, že by se mělo utvořit účinná jednotka pro pomoc muslimským zemím postiženým přírodními katastrofami a studoval oblasti, kde hrozí povodně a další dopady klimatických změn, uvádí agentura AFP.

Vůdce teroristické organizace Al-Kajda Usáma bin Ládin
"Počet obětí klimatických změn je velmi velký. Je závažnější než počet obětí válek," říká hlas označovaný za bin Ládinův. Vyzval také pro investice do zemědělství s tím, že nejde o otázku „zisků a ztrát, ale o otázku života a smrti“.
Bin Ládin nemluví o klimatu poprvé
Již koncem ledna se bin Ládin v tehdejším poselství zaměřil na záchranu planety. Odpovědnost za změny klimatu podle něj nesou všechny průmyslové státy, i když většina z nich podepsala Kjótský protokol a zavázala se ke snižování emisí škodlivin. Odsoudil také průmyslovou globalizaci, uvedla tehdy katarská televize Al-Džazíra. [celá zpráva]

Jedna z obětí pákistánských povodní
V březnu bin Ládin vyhrožoval Američanům, že by mohli být zabíjeni, pokud bude popraven Chálid šajch Mohammad, který naplánoval útoky z 11. září. [celá zpráva]
Není přesně zřejmé, kdy poslední nahrávka vznikla, šéf Al-Káidy však na ní blahopřeje muslimům k ukončení postního měsíce ramadánu, což bylo 10. září.
Pomoc pro Pákistán
Povodně v Pákistánu jsou největší za sto let. Vyžádaly si asi 2000 obětí. [celá zpráva]
Vřadě oblastí pomoc organizoval Tálibán, mnohdy rychleji než vláda. [celá zpráva]
Vzhledem k rozsahu katastrofy se v pátek Evropská komise rozhodla zdvojnásobit humanitární pomoc obětem pákistánských záplav na částku 150 miliónů eur (asi 3,7 miliardy Kč).