Hlavní obsah

USA ukončily vojenskou pomoc zemím využívajícím dětské vojáky, ale jen některým

Novinky,

Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že končí s vojenskou pomocí pěti zemím kvůli využití dětských vojáků. Je mezi nimi i Rwanda, která podporovala vzbouřenecké hnutí M23 útočící v sousedním Kongu. Podle vyjádření nejmenovaného představitele amerického ministerstva zahraničí však pokračuje vojenská pomoc i třem zemím, které dětské vojáky využívají.

Foto: Reuters

Vojáci OSN působící na východě DR Kongo u Gomy.

Článek

Vojenskou pomoc včetně financování asistenční podpory Spojené státy zastavily pěti státům využívajícím dětské vojáky. Jde o tři africké země: Rwandu, Středoafrickou republiku a Súdán. Mimo Afriku pak o Barmu a Sýrii. Největší pomoc dostávala Rwanda.

Nadále však Washington poskytuje vojenskou pomoc třem zemím, které dětské vojáky využívají, sdělil Hlasu Ameriky nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí. Jde o Čad, Jižní Súdán a Jemen. Jemen čelí dlouhodobě hrozbám Al-Káidy, nově vzniklý Jižní Súdán vzdoruje tlaku Súdánu, a Čad posloužil jako základna pro vytlačení islamistických vzbouřenců v Mali.

Rwanda přišla o pomoc kvůli podpoře vzbouřenců v Kongu

Rwanda přišla o pomoc kvůli tomu, že podporuje vzbouřenecké hnutí M23 působící na východě Demokratické republiky Kongo, kde loni vyhnalo na 800 000 obyvatel ze svých domovů. [celá zpráva]

Jeho příslušnici jsou podezřelí z válečných zločinů včetně vražd a znásilňování. Využívá i dětské vojáky a podle BBC je údajně cvičilo i ve Rwandě. Ta to odmítla. [celá zpráva]

„Myšlenka, že by Rwanda byla spojená s dětskými vojáky, je naprosto směšná,“ řekla v neděli BBC rwandská ministryně zahraničí Louise Mushikiwabová, „spolupracovali jsme s mnoha úřady OSN, abychom si byli jisti, že děti nejsou v armádě.“

Foto: Reuters

Indický voják ze sil OSN MONUSCO hlídkuje severovýchodně od Gomy

Tajemnice amerického ministerstva zahraničí pro africké státy Linda Thomasová-Greenfieldová řekla: „Podle zákona na ochranu dětí před využitím v armádě jsme oznámili, že země, které je využívají, budou podléhat sankcím a Rwanda je mezi nimi.“

Mluvčí ministerstva Marie Harfová dodala, že na Rwandu jsou sankce uvaleny „kvůli podpoře hnutí M23, vzbouřenecké skupiny, která aktivně pokračuje v rekrutování a unášení dětí.“

Foto: Goran Tomasevic, Reuters

Bojovníci M23 dozírají na přepravu munice.

K obvinění USA a stažení vojenské pomoci se okamžitě vyjádřil mluvčí armády, brigádní generál Joseph Nzabamwita: „Je překvapující, že by Rwanda měla být odpovědná za věci, které se neodehrávaly na jejím území a nejsou v souladu s jejími praktikami.“ Uvedl, že USA nemají pro svá obvinění žádné důkazy: „Jako dlouhodobý partner Rwandských obranných sil mají Spojené státy dostatek důkazů, že naše síly nikdy netolerovaly nasazení dětí v boji.“

Rwanda podporuje vzbouřence za hranicemi

Rebelové ze skupiny M23 vyhnaly během své loňské kampaně na jihu Demokratické republiky Kongo z domovů na osm set tisíc lidí. Pomohla jim v tom Rwanda, která ale své zapojení popírá, přestože rebelové o něm otevřeně hovořili. Demokratická republika Kongo a vyšetřovatelé OSN Rwandu obvinili z podpory rebelů. Na východě Demokratické republiky Kongo dokonce působili rwandští poradci. USA už dříve Rwandu varovaly, že podpora M23 bude mít následky. „Vyzývali jsme Rwandu, aby okamžitě ukončila jakoukoli podporu M23 a stáhla své vojenské činitele z východu Demokratické republiky Kongo.“

Foto: Goran Tomasevic, Reuters

Konžští vzbouřenci z M23

Hnutí M23 čelí i obviněním, že využívá dětské vojáky. Naposled jich rekrutovalo 70 v provincii Severní Kivu.

Na východě Konga působí v rámci sil OSN 18000 vojáků mise MONUSCO, protože hrozilo, že akce M23 vyvolají na jihu Afriky další rozsáhlou válku.

Při červencové návštěvě Tanzanie americký prezident Barack Obama vyzval všechny země sousedící s DR Kongo, aby tam nepodporovaly vzbouřence. Žádnou zemi ale nejmenoval.

Výběr článků

Načítám