Článek
„Jihokorejské a americké výzvědné služby zaznamenaly náznaky, že sever přemístil objekty, které vypadají jako raketa středního doletu,“ uvedla jihokorejská agentura Jonhap s odkazem na zdroje z vládní administrativy. Stalo se tak poté, co severokorejská armáda uvedla, že může zahájit jaderný útok na Spojené státy. [celá zpráva]
Generální štáb severokorejské armády ve středu informoval Washington, že Spojené státy budou „rozbity prostředky menšího, lehčího a diverzifikovaného jaderného útoku“. „Nelítostná operace revolučních branných sil byla v tomto ohledu v konečné fázi prozkoumána a schválena,“ stálo v prohlášení.
Pentagon v reakci oznámil přesunutí mobilního systému THAAD s radarem AN/TPY-2 a antiraketami na Guam.
Není jasné, zda je přemístěná severokorejská raketa vybavená hlavicí, anebo ji Severokorejci jen vystavili kvůli odstrašení.
V dosahu střely Musudan je Jižní Korea, Japonsko, ale možná také americký ostrov Guam v Tichomoří. Podle Jonhap mají experti za to, že KLDR dosud rakety neotestovala. Je tedy možné, že chystá raketovou zkoušku.
Napětí roste
KLDR v posledních dnech vystupňovala rétoriku vůči USA a Jižní Koreji, vypověděla příměří s jižním sousedem, uzavřela společnou průmyslovou zónu v Kesongu a pohrozila i útokem na americkou pevninu. To ale podle odborníků není v jejích technických možnostech.
Američané reagovali přesunutím nejmodernější bojové techniky ke Korejskému poloostrovu včetně bombardérů B-2 a letounů F-22. Ve středu pak americký ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že některé kroky Severokorejců představují „skutečnou hrozbu“.