Článek
Představitelé Spojených států, kteří s Reuters hovořili pod podmínkou zachování anonymity, uvedli, že cílem úterního úderu byly čtyři protilodní balistické střely. Důvodem zásahu podle jednoho z nich bylo, že tyto rakety byly připravovány k útokům na obchodní lodě v regionu.
Média o úterním americkém úderu dosud neinformovala. V pondělí Húsíové zasáhli protilodní balistickou střelou nákladní kontejnerovou loď Gibraltar Eagle amerického majitele, která se plavila v Adenském zálivu jižně od Jemenu. Incident se obešel bez zranění a větších škod.
V úterý odpoledne se povstalci také přihlásili k útoku na řeckou obchodní loď Zografia, jež plula z Vietnamu do Izraele. I tento incident si vyžádal pouze hmotné škody a loď po zásahu pokračovala v plavbě.
Řeckou loď zasáhla u jemenských břehů raketa
Húsíové pokračují v útocích na nákladní lodě plavící se na klíčové námořní trase v Rudém moři i poté, co americký prezident Joe Biden minulý týden nařídil údery na jejich pozice, které by ochromily jejich útočné schopnosti. První vlna asi 60 americko-britských vzdušných a námořních úderů, které mířily hlavně na radary a odpaliště raket, přišla v noci ze čtvrtka na pátek.
Húsíové ovládají velkou část Jemenu na severozápadě země včetně hlavního města Saná a většinu jemenského pobřeží Rudého moře. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a že útočí jen na lodě, které mají nějakou vazbu na Izrael nebo plují do izraelských přístavů.
V pondělí v reakci na údery Spojených států a Británie Húsíové prohlásili, že své „legitimní“ cíle v Rudém moři rozšiřují o americká a britská plavidla.