Článek
"Mohla by to být jedna z možností, kterou zvažujeme. Prezident nevidí za cíl těchto jednání udržet v Afghánistánu americké vojáky,“ řekl Rhodes k tzv. nulové variantě a dodal: „Nevylučujeme žádnou možnost.“
Rhodesovy výroky jsou podle agentury Reuters prvním signálem, že navzdory původním doporučením vysokých armádních velitelů v Afghánistánu na ponechání 6000 až 15 000 amerických vojáků v zemi i po plánovaném termínu, může být konečné rozhodnutí odlišné. [celá zpráva]
Bílý dům uváděl, že by v zemi ponechal mezi 3000 a 9000 vojáky. Experti upozornili, že mít v zemi 6000 nebo 10 000 vojáků je přibližně stejně nákladné.
Rhodes podle BBC uvedl i americké priority pro jednání: „Prvním cílem je zabránit tomu, aby měla (v zemi) Al-Káida bezpečná útočiště. Druhým je výcvik a vybavení afghánských bezpečnostních sil.“
Dohoda se zatím nečeká
Podle Rhodese ale z jednání ještě nevzejde definitivní dohoda. Podpis případné bilaterální smlouvy o bezpečnosti se čeká až v listopadu. Karzáí zřejmě požádá o další pomoc, zejména o těžké zbraně a zlepšení letectva. Obama ale bude jen těžko obhajovat v době úspor další výdaje, když v Afghánistánu navíc panuje silně korupční prostředí. Loni Spojené státy podle odhadů BBC utratily v Afghánistánu 120 miliard dolarů.
Situace se tak blíží té z Iráku, kde nakonec k dohodě nedošlo, a Američané stáhli všechny vojáky. Karzáí se obává, že dlouhodobá smlouva s USA by byla kritizována. Americká vojenská přítomnost v zemi je vnímána velmi negativně.
Problémem při výcviku afghánských vojáků a policistů jsou však množící se útoky Afghánců na Američany a další vojáky NATO. Přes veškerou snahu jich přibývá a nejsou vždy iniciovány Tálibánem. [celá zpráva]
USA mají nyní v zemi 68 000 mužů.