Hlavní obsah

USA nařídily části svých diplomatů odchod z Barmy kvůli násilí pučistů

Washington/Neipyijto

USA v úterý nařídily kvůli nepokojům odjezd z Barmy všem americkým diplomatům, jejichž přítomnost v zemi není nezbytně nutná, informovala dnes agentura Reuters. V Barmě panuje chaos od únorového převratu, kdy armáda svrhla civilní vládu. Při krvavém potlačování následných protestů podle barmské neziskové organizace AAPP zemřelo nejméně 521 lidí z řad civilního obyvatelstva. V sobotu bylo zavražděno při protestech 114 lidí včetně dětí.

Foto: ČTK/AP

Protest v Mandalaji

Článek

Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že poté, co v únoru dovolilo vládním zaměstnancům a jejich rodinám ze země odjet, jim nyní odchod nařizuje. „Bezpečnost vládních zaměstnanců a amerických občanů je největší prioritou ministerstva,” uvedl podle agentury AFP mluvčí resortu zahraničních věcí. Americká ambasáda v Barmě zůstane otevřená a bude i nadále v omezeném režimu poskytovat konzulární služby.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o několik hodin dříve znovu odsoudil násilné potlačování protestů v asijské zemi a vyzval mezinárodní společnosti, aby zvážily přerušení obchodních vztahů s podniky, které podporují barmskou juntu. USA minulý týden uvalily sankce na dva konglomeráty vlastněné barmskou armádou.

Armáda se v Barmě 1. února chopila moci po převratu v den, kdy měl zasednout nově zvolený parlament. Podzimní volby opanovaly nositelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii . Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Od té doby jsou v Barmě na denním pořádku demonstrace odpůrců převratu, proti nimž tvrdě zasahují bezpečnostní složky.

Nejkrvavějším dnem protestů byla zatím sobota, kdy při nich podle tamních médií zemřelo 114 lidí. Přes 2600 osob bylo v souvislosti s protesty od převratu zadrženo, udává Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP).

Výběr článků

Načítám