Článek
Šahzád byl unesen v květnu v Islámábádu. O dva dny později byl nalezen mrtev v provincii Pandžáb. Už v tu dobu pákistánská média obviňovala pákistánskou tajnou službu ISI, že ho nechala zavraždit.
Minulý měsíc ustavila komisi, která zjišťuje, kdo ho nechal zabít.
Podle Mullena je jasné, že ho nechala zlikvidovat vláda, i když nejsou žádné „silné důkazy“ že by to udělala přímo tajná služba ISI.
„Byl potrestán vládou,“ uvedl Mullen ve čtvrtek, když říkal, proč byl zabit. „Neviděl jsem nic, co vy mohlo vyvrátit zprávu, že vláda o tom věděla.“
Mluvčí pákistánské vlády označil Mullenovo vyjádření za "zcela nezodpovědné“. Podle něj nepomůže vyšetření případu. ISI jakékoli spojení s vraždou popírá.
Novinář psal o propojení muslimských radikálů se státem
Šahzád napsal značný počet článků o sítích militantních vyznavačů islámu v Pákistánu. Naposled napsal článek o tom, jak al-Káida pronikla do pákistánského námořnictva.
Mullenovo vyjádření je další v řadě kritických výroků amerických představitelů vůči Pákistánu. Napětí panovalo ještě před zabitím Usámy bin Ládnina kvůli náletům, bezpilotních letadel na kmenové oblasti při hranicích s Afghánistánem. Islámábád a ISI byli také kritizováni kvůli vazbám na afghánskou teroristickou skupinu Hakkání, která bojuje po boku Tálibánu.
Po 2. květnu, kdy byl zabit bin Ládin, se vztahy dále zhoršily. Pákistán byl obviňován, že musel o přítomnosti bin Ládina vědět, a že mu některé mocenské složky mohly pomáhat nebo ho alespoň krýt.
Napětí v Karáčí
Sektářsky a politicky motivované násilí v největším pákistánském městě Karáčí, si za poslední tři dny vyžádalo 65 mrtvých, informoval v pátek Pakistan Observer. Jen za čtvrtek policie zaznamenala 32 mrtvých a bilance bude pravděpodobně ještě stoupat, protože desítky dalších lidí byly zraněny.
Podle údajů organizace Human Rights Commission of Pakistan (HRCP) bylo letos v osmnáctimilionovém Karáčí ohlášeno už 1300 vražd, přičemž v pozadí 490 z nich stojí politické či etnické motivy