Článek
Kazašská vláda nabídla loni v říjnu v aukci 117 neprovozuschopných vojenských letadel ze sovětské éry. Šlo o stíhačky MiG-31, stíhací bombardéry MiG-27, stíhačky MiG-29 a bombardéry Su-24 vyrobené v 70. a 80. letech. Jejich deklarovaná hodnota činila v přepočtu zhruba 53 milionů korun.
Když nyní zmíněné weby informovaly o tom, že USA přes síť prostředníků nakoupily 81 z těchto letadel, začalo se okamžitě spekulovat o tom, že materiál skončí na Ukrajině, která mnohé z těchto strojů stále používá. Nešlo by přitom o první dodávku zbraní sovětské provenience, které západní země pro Ukrajinu ve světě sehnaly.
Sibiřské aerolinky budou kvůli nedostatku ruských letadel spoléhat na sovětské dědečky
„Informace šířené na internetu neodpovídají skutečnosti,“ reagovala oficiálně na zprávy o prodeji letadel do USA státní kazašská firma Kazpecexport s tím, že tendru se směly zúčastnit jen kazašské firmy a podmínkou koupě letadel byla jejich likvidace. Všechna letadla prý mají být zlikvidována na kazašském území a případně vyvezena jen ve formě šrotu.
Kazachstán již několik let postupně nahrazuje svou zastaralou flotilu bojových letounů sovětské výroby moderními letadly, jako je ruský víceúčelový letoun Su-30SM, a zároveň jedná i se západními výrobci, podotkl web Kyiv Post. Kazachstán opakovaně zdůrazňuje, že stojí o dobré vztahy s Ruskem, spolupracuje však i se západními zeměmi.
Loni na podzim tamní vláda oznámila, že zakázala do Ruska vyvážet některé materiály a technologie, které mají vojenské využití.