Článek
Manévrů se účastní 12 200 amerických, 5 600 filipínských a 111 australských vojáků, uvedl list The Guardian. Zapojí se do nich americké lodě, protiletadlové systémy Patriot, raketomety HIMARS i letectvo.
Manévry, které mají třicetiletou tradici, začínají těsně po skončení těch velkých čínských, při kterém vojáci a námořníci čínské Lidové osvobozenecké armády nacvičovali obklíčení Tchaj-wanu.
„Nikoho neprovokujeme, jenom cvičíme. Je to forma odstrašení, které slouží k odvrácení dalších stran od toho, aby nás napadly,“ řekl filipínský plukovník Michael Logico.
Filipíny jsou jednou ze zemí, jež mají spory s Čínou o ostrovy v Jihočínském moři. Peking si neoprávněně nárokuje 90 procent jeho rozlohy.
USA už pondělí vyslaly raketový torpédoborec USS Milius do vzdálenosti 20 kilometrů od korálového útesu Mischief, který Čína proměnila v jednu ze sedmi ostrovních raketových základen v moři.
Čína proto v pondělí USA a Filipíny varovala. „Nesmějí zasahovat do sporných oblastí Jihočínského moře, poškodit čínskou územní celistvost, námořní právo a čínské zájmy včetně bezpečnostních,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.