Hlavní obsah

Uprchlický tábor v Jemenu zachvátil požár, nejméně 80 mrtvých

Saná

V utečeneckém táboře v jemenském hlavním městě Saná vypukl ničivý požár, který má podle prvních odhadů na svědomí nejméně 80 mrtvých a dalších 150 lidí je v kritickém stavu, napsal server týdeníku Focus.

Foto: Khaled Abdullah, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v táboře se nacházelo kolem 900 migrantů, pocházejících převážně z Etiopie.

Povstalci známí jako Hútíové, kteří ovládají sever země, včetně hlavního města Saná, zavedli v nemocnicích přísná pravidla. Zdravotnický personál ani očití svědci nesmějí hovořit o žádném požáru, natož počtu obětí a zraněných.

Boje na severu Jemenu o přístup k ložisku plynu mají 90 obětí

Blízký a Střední východ

Jemenská organizace pro lidská práva Mwatana oznámila, že někteří ze zraněných byli zatčeni. Je jim odepřena humanitární pomoc a návštěvy. Organizace s odvoláním na svědky uvedla, že oheň vznikl poté, co začala mezi migranty a strážci hádka. Když spor eskaloval, dozorci hodili oknem „hořící projektily“. Ty následně explodovaly a způsobily požár.

Jemenem zmítá krvavá válka, která způsobila podle OSN nejhorší humanitární katastrofu. Tu v současnosti zhoršuje pandemie koronaviru. Kořeny konfliktu sahají do období takzvaného arabského jara. Nepokoje začaly koncem ledna 2011, kdy demonstranti žádali odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, jenž byl u moci od roku 1978. Prezident rezignoval a novou hlavou státu se stal Abdar Rabbú Mansúr Hádí.

Jemenští vzbouřenci opět napadli rafinérii Saudi Aramco

Blízký a Střední východ

Zemi ale začalo od září 2013 ochromovat násilí a chaos. Převážně šíitští povstalci známí jako Hútíové obsadili v lednu 2015 metropoli Saná a další města a v únoru převzali moc. Prezident prchl do jihojemenského Adenu a později našel azyl v Rijádu.

Na stranu Hádího se postavila Saúdská Arábie a její spojenci z řad arabských zemí Perského zálivu a severní Afriky. Krátce po dobytí metropole Saná zahájili vojenskou intervenci. Nasadili letectvo a do země poslali i pozemní jednotky.

Horor v realitě. V Adenu se šíří cholera i koronavirus, zdravotníci utekli

Koronavirus

V červenci 2015 tato strana dobyla jihojemenský Aden a v září se tam vrátil prezident Hádí. Postupně se jim podařilo dobýt také velkou část pobřeží.

Chaos a rozvrat země má na svědomí tři miliony uprchlíků a na 80 procent obyvatel Jemenu potřebuje nějakou formu pomoci.

Související témata:

Výběr článků

Načítám