Článek
„Celé komunity uprchly z Mali do zahraničí, nebo se staly obětí vysídlení ve vlastní zemi,“ říká Henry Gray, krizový koordinátor Lékařů bez hranic.
„Většina uprchlíků pochází z arabských nebo tuarežských komunit. Utekli z preventivních důvodů, často ze strachu z násilí, které by mohla způsobit jejich údajná spojitost s islamistickými nebo separatistickými skupinami. Jejich domovina na severu Mali je stále sevřená strachem a nedůvěrou,“ dodal.
Situaci ještě zhoršil příliv 15 tisíc nových uprchlíků po zahájení lednové francouzské intervence. Počet poskytnutých vyšetření na klinikách Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Mbera se týdně zvýšil z 1500 na 2500. Počet dětí přijatých s vážnou podvýživou se více než zdvojnásobil – ze 42 na 106.
„Tyto statistiky ukazují, že stav uprchlíků v táboře se zhoršuje. Přitom by to mělo být místo, kde se jim dostane podpory včetně správně sestavených přídělů potravin od humanitárních organizací,“ říká Henry Gray. „Přípravy na nový příliv uprchlíků zjevně nebyly dostatečné.“
Zpráva se zakládá na svědectví více než 100 uprchlíků v mauritánském táboře Mbira a varuje, že jejich utrpení, které tráví uprostřed nehostinné pouště, může trvat měsíce až roky.