Článek
Vadžídová před demonstranty vrtulníkem uprchla do Indie. V Bangladéši mezitím byla jmenována dočasná vláda vedená držitelem Nobelovy ceny za mír Muhammadem Yunusem, jež má hlavně za úkol uspořádat demokratické volby, informuje agentura Reuters. „Zatím zůstane v Indii. Do Bangladéše se vrátí ve chvíli, kdy se dočasná vláda rozhodne pořádat volby,“ sdělil o plánech své matky médiím Joy, jenž žije v USA.
Vadžídová podle svého syna hodlala jít po konci svého současného funkčního období, který by přišel až v roce 2029, do důchodu. Není proto jasné, zda hodlá sama opět kandidovat. Nahradit by ji mohl právě Joy. „Politické ambice jsem nikdy neměl a usadil jsem se v USA, ale vývoj v Bangladéši v posledních pár dnech ukázal, že je tam vůdcovské vakuum. Pro dobro strany jsem musel začít být aktivní a teď jsem v popředí,“ řekl novinářům.
Strana Vadžídové Liga Awami nemá v dočasné vládě žádné zastoupení. Bývalá premiérka se ukrývá v oblasti Nového Dillí a podle indických médií hodlá zažádat o azyl v Británii. Britské ministerstvo vnitra se k této informaci nevyjádřilo.
Studentské protesty, jež vedly k rezignaci a útěku Vadžídové, způsobily kvóty na přerozdělování státních pracovních pozic, podle nichž vysoké procento těch nejlukrativnějších připadalo potomkům bojovníků za svobodu z občanské války v roce 1971. Během protestů zemřelo přibližně 300 lidí a zranění utrpěly tisíce dalších.