Článek
„Jsme stále odhodláni plně dodržovat JCPoA (dohodu z roku 2015). Je klíčovým úspěchem globálního uspořádání o nešíření jaderných zbraní, což je bezpečnostní zájem všech. Důrazně Írán žádáme, aby své závazky vyplývající z JCPoA nadále plnil tak, jak to činil dosud, a vyvaroval se kroků, které povedou k vyhrocení situace. Omítáme ultimátum a budeme plnění dohody posuzovat na základě toho, jak Írán bude dodržovat JCPoA a NPT (Smlouvu o nešíření jaderných zbraní),“ píše se v prohlášení ministrů.
S Íránem dohodu podepsaly Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Německo, Francie a EU. Americký prezident Donald Trump před rokem oznámil, že USA od dohody odstupují, a obnovil protiíránské sankce.
Írán v reakci na uvalení nejnovějších sankcí ze strany Spojených států oznámil, že dohodu z roku 2015 bude vypovídat postupně. Prezident Rúhání v dopise signatářům uvedl, že jim Írán dal dostatek času na to, aby kompenzovali odstoupení Washingtonu od dohody a ochránili íránské zájmy.
Tyto země ale podle Rúháního nedokázaly zavést „praktická opatření“ a zmírnit dopad sankcí. Írán chce proto obnovit rovnováhu mezi svými povinnostmi a právy a nemá na vybranou nic jiného než od části závazků odstoupit.
Íránská nejvyšší bezpečnostní rada dala partnerům 60 dní na to, aby splnili své sliby o pomoci zemi v době sankcí. Záruky se mají týkat ropného a bankovního sektoru. Agentura AFP napsala, že zatímco Teherán požaduje pomoc pro svou ekonomiku, evropské podniky se bojí pokračovat ve svých aktivitách v Íránu ze strachu z uvalení amerických sankcí.