Článek
Dva ze zbývajících Čechů, kteří se nacházejí v jihosúdánské Nyale, jsou podle pondělní informace českého ministerstva zahraničí na tureckém evakuačním seznamu.
Ankara, jež potřebovala dostat do bezpečí zhruba tisícovku lidí, začala s evakuacemi už v neděli a pokračovala i v pondělí.
Opět zuří boje
Úterní vývoj závisel na dodržování příměří, které za zprostředkování USA a Saúdské Arábie súdánská armáda uzavřela se znepřátelenými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Zpočátku se klid zbraní dodržoval, později odpoledne se ale boje opět rozhořely. Místní hovořili o leteckých útocích a ostřelování těžkým dělostřelectvem. Německo oznámilo, že večerní evakuační let do Jordánska bude prozatím poslední.
Ze Súdánu odletěla krátce před konfliktem. Češka popsala aktuální situaci v zemi
Ukrajinská vojenská rozvědka GUR podle agentury Reuters uvedla, že mezi 138 evakuovanými bylo 87 občanů Ukrajiny, převážně pilotů a leteckých mechaniků.
Letouny evakuovaly tisícovku unijních občanů
Zatím se podařilo evakuovat zhruba tisíc lidí z členských zemí EU. Úspěšnou evakuaci většiny občanů potvrdily Japonsko, Čína a JAR. Švýcarsko sdělilo, že monitoruje možnosti, jak odvézt své zbývající občany, ale že je to problematické u lidí s dvojím občanstvím, kteří tvoří většinu zbývajících Švýcarů v Súdánu. Švýcarsko uzavřelo své velvyslanectví v Súdánu a evakuovalo jeho zaměstnance. Do Bernu diplomaté s rodinami dorazili v úterý brzy ráno.
Boje v Súdánu si až dosud vyžádaly nejméně 459 mrtvých a 4072 zraněných.
Podle Nima Saida Abida, zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Súdánu, situaci v zemi může zkomplikovat skutečnost, že se jedna z válčících stran zmocnila laboratoře, což podle něj představuje velké „biologické riziko“.
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) mezitím oznámil, že kvůli bojům musel omezit některé své aktivity v Súdánu.
„V oblastech, kde intenzivní boje brání našim humanitárním operacím, jsme byli nuceni omezit naši působnost,“ řekl mluvčí OCHA Jens Laerke. „Jsme však odhodláni pokračovat v poskytování pomoci obyvatelům Súdánu,“ dodal.
Od 15. dubna, kdy vypukly boje mezi súdánskou armádou a polovojenskou skupinou RSF, bylo v Súdánu zabito již nejméně pět humanitárních pracovníků a dvě agentury OSN, které přišly o zaměstnance, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Světový potravinový program (WFP), v zemi přerušily činnost.
OSN varovala před nanejvýš akutním nedostatkem potravin, vody, léků a paliva především v metropoli Chartúmu. Velká část nemocnic je mimo provoz.