Článek
V Číně se loni narodilo 9,02 milionu dětí, což je o 5,7 procenta méně než o rok dříve. Vůbec nejnižší číslo v historii statistik odpovídá polovině počtu novorozenců z roku 2016. Naproti tomu počet úmrtí vzrostl o 6,6 procenta na 11,1 milionu. Tolik Číňanů nezemřelo od roku 1974 a neblaze proslulé kulturní revoluce za vlády Mao Ce-tunga.
Předloni obyvatel Číny ubylo 850 tisíc a počet Číňanů tehdy klesl poprvé od velkého hladomoru z roku 1961, kdy byl u moci rovněž diktátor Mao.
„Jak jsme opakovaně pozorovali u jiných zemí s nízkou porodností, pokles porodnosti je často velmi obtížné zvrátit,“ uvedl pro agenturu Reuters demograf z Michiganské univerzity Čou Jün.
Mzdy a nezaměstnanost
Nízká porodnost je v Číně podle Reuters způsobena více faktory, jako je například rekordně vysoká nezaměstnanost mladých lidí, nedostatečné mzdy v určitých oblastech a také krize v sektoru nemovitostí.
V Číně nabízejí tři tisíce dívkám, které se vdají dostatečně brzy
Čínská vláda se dlouhá léta snažila bránit populačnímu růstu, který byl podle ní překážkou vzestupu ekonomiky i prosperity. Politiku jednoho dítěte, uplatňovanou od konce 70. let s cílem zastavit tehdejší populační explozi, Čína v roce 2016 nahradila limitem dvou dětí na jeden pár.
V roce 2021 Čína oznámila, že umožní rodinám mít až tři děti. Reformy ale navzdory krátkodobému nárůstu porodnosti klesající trend nezvrátily. Číňané si především stěžují, že výchova a vzdělávání dětí jsou drahé.
V dlouhodobém horizontu se podle odborníků OSN počet obyvatel Číny do roku 2050 sníží o 109 milionů, což je více než trojnásobný pokles oproti jejich předchozí prognóze z roku 2019.
Počet obyvatel Číny ve věku 60 let a více dosáhl v roce 2023 296,97 milionu, což představuje přibližně 21,1 procenta celkové populace. V roce 2022 to bylo 280,04 milionu, tedy o téměř 17 milionů méně.