Článek
Čoson ilbo napsal v pondělí, že se oblast mění v pustinu. V článku citoval výpovědi 21 přeběhlíků z města Kildžu nacházejícího se blízko střelnice.
„Od svého příbuzného v Kildžu jsem slyšel, že se v nemocnicích rodí znetvořené děti,“ uvedl jeden z přeběhlíků.
Přeběhlíci zmínili, že pitná voda ve městě pochází z hory Mantap, pod níž se provádějí testy a která se hroutí. Jeden upozornil na důsledky geologických změn a propadů: „Mluvil jsem po telefonu s příbuznými, které jsem tam zanechal. Řekli mi, že po šestém jaderném testu vyschly všechny studny.“
Lidé jsou vystaveni radiaci
Mnozí také upozornili, že severokorejské úřady nijak nevarovaly obyvatele a ti tak mohli být vystaveni radiaci. „Během prvního testu (v říjnu 2006) a druhého (v květnu 2009) byly do podzemních šachet evakuovány jen rodiny vojáků. Obyčejní lidé o testech nevěděli,“ prohlásil jeden.
Pak dodal, že bylo obyvatelům nakázáno „kvůli testům kopat hluboké jámy“. Obyvatelé také nemohli po testu z 3. září opouštět oblast: „Ani obyvatelům Kildžu, kteří měli jet do velké nemocnice v Pchjongjangu, nebylo po šestém jaderném testu povoleno vstoupit do hlavního města.“
Už vůbec si lidé nesměli ověřit, jestli není v oblasti zvýšená radiace, podotkl další: „Lidé, kteří nastoupili do vlaků k hranicím a měli s sebou vzorky půdy a vody, byli zatčeni a posláni do vězeňských táborů.“
V oblasti údajně hynou stromy a mizí některé druhy hub i pstruzi.