Článek
"Čtyři naši kamarádi jsou mrtví, sežehnutí lávou," citovala AFP armádní zdroje v přístavu Hudajdá na pobřeží Rudého moře, kam byli evakuováni přeživší vojáci.
Sopka vybuchla v 18 hodin SELČ na ostrůvku, který měří jenom tři kilometry a od pobřeží je vzdálen asi 140 kilometrů.
O pomoc NATO při pátrání po pohřešovaných vojácích požádala jemenská vláda bezprostředně po erupci. Poblíž ostrova ležícího nedaleko jemenského pobřeží se v té době nacházelo několik lodí aliance. Na pomoc se vydalo kanadské plavidlo, které bylo nejblíže a jehož posádka o situaci informovala.
"Láva létala do výše desítek metrů, vulkanický prach až tři sta metrů vysoko," uvedl mluvčí námořnictva Ken Allen. Celý ostrůvek podle něj plane pod lávou a magmatem, které stékají do moře.
Před výbuchem zemětřesení
Podle činitele jemenského ministerstva obrany, kterého cituje agentura Reuters, se západní část ostrova "zhroutila". Podle ministra ropy a přírodních zdrojů Chálida Mahfúze Bahá spustilo erupci sopky několik otřesů země, které výbuchu předcházely.
Ve 13:27 SELČ, tedy zhruba čtyři a půl hodiny před výbuchem sopky, zasáhla ostrov tři zemětřesení o síle čtyř až 4,3 stupně Richterovy škály, citovala jemenská agentura Saba ředitele jemenského Centra pro zemětřesení.
Jemen udržuje vojenskou základnu na ostrově od konfliktu s Eritreou kvůli strategicky významnému souostroví Velký a Malý Haníš, kolem něhož vede hlavní trasa tankerů s naftou z Perského zálivu.