Článek
Po jízdě hustou ranní mlhu dorazil tým WHO v čele s odborníkem Peterem Ben Embarekem k přísně střežené wuchanské laboratoři. „Těším se na velmi produktivní den, na setkání s klíčovými lidmi a pokládání všech důležitých otázek, které je nutné položit,” uvedl člen týmu Peter Daszak, když vjížděl do areálu.
Wuchanským institutem virologie se zabývá řada konspiračních teorií, podle nichž propuknutí nákazy ve Wu-chanu koncem roku 2019 způsobil únik koronaviru z laboratoře, kde možná byl i vytvořen.
Tým WHO navštívil ve Wu-chanu tržiště, první ohnisko koronaviru
Většina vědců tuto hypotézu odmítá a soudí, že virus SARS-CoV-2 je přírodního původu a na lidi se přenesl z netopýrů nebo jiných živočichů, možná na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Někteří ale spekulují, že virus zachycený ve volné přírodě mohl být v laboratoři podroben experimentům, které zkoumaly riziko přenosu na člověka. Uniknout z laboratoře podle této teorie mohl prostřednictvím nakaženého zaměstnance, který s ním neopatrně zacházel, uvedla agentura Reuters.
Čína se ohradila proti Prymulovu vyjádření, že virus unikl z tamní laboratoře
Vládnoucí čínská komunistická strana občas tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají. Někteří vyzvali Čínu, aby zveřejnila podrobnosti k vzorkům všech virů zkoumaných laboratoří, aby se zjistilo, který z nich nejvíce připomíná SARS-CoV-2.
Za koronavirus nemůžeme, tvrdí Čína a ukazuje prstem na Itálii
V laboratoři se údajně zkoumal virus, jimž se v roce 2012 nakazilo šest horníků z Jü-nanu, kteří měli podobné příznaky.
Prvními oběťmi nového koronaviru mohli být v roce 2012 čínští horníci, virus mohl rozšířit institut
Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO přiměly, aby si na situaci veřejně postěžoval. Peking se snaží vyhnout obviněním, že existenci nového koronaviru zpočátku tajil a umožnil tak rozšíření nákazy.
Čína o epidemii ve Wu-chanu od začátku lhala, píše CNN
Potvrzení původu viru podle agentury AP pravděpodobně potrvá roky. Odhalení zvířecího zdroje viru vyžaduje důkladný výzkum, včetně odběru vzorků, genetické analýzy a epidemiologických studií.