Článek
„Nebylo by správné a férové tyhle dvě věci dávat do souvislosti. Pokud by byl prodej stíhaček takto podmíněn, nemohli bychom nákup uskutečnit,“ prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu podle webu Euractiv.
Švédsko požádalo společně s Finskem o vstup do Severoatlantické aliance kvůli obávám o bezpečnost plynoucí z ruské agrese na Ukrajině. Přistoupení musí odsouhlasit všichni stávající členové.
Turci ale dosud odmítali vstup Švédska kvůli jeho přístupu ke kurdské Straně pracujících (PKK), kterou považují za teroristickou organizaci. Dalším avizovaným důvodem bylo spálení koránu aktivistou ve Stockholmu.
Turci se chovají jako na bazaru, řekl Pavel ke vstupu Švédska do NATO
Zas tak horké to s koránem nebude
V pondělí dal nicméně turecký ministr zahraničí Cavusoglu najevo, že to zas takový problém být nemusí. Že vidí prostor k řešení. Uvedl, že pozastavená jednání Turecka se Švédskem a Finskem ohledně jejich vstupu do NATO budou „brzy“ obnovena v Bruselu.
„Švédsko změnilo zákon, ale vidíme, že různé aktivity, včetně financování terorismu či jeho propagandy ve Švédsku, pokračují. Pokud ale udělají kroky, které přesvědčí náš parlament a náš lid, mohl by být v tomto směru vývoj,“ řekl.
Turecko usiluje o nákup amerických stíhaček F-16 proto, že bylo vzhledem k nákupu ruských protileteckých střel vyřazeno z vývoje nové generace letounů F-35, připomněl server Euractiv.
Americký ministr zahraničí Blinken k tomu řekl, že americká vláda obchod podporuje. Dodal ale, že nemůže sdělit žádný oficiální termín schválení a dodání.