Článek
Výskyt rezistentních kmenů tuberkulózy představuje v posledních letech rostoucí globální zdravotní hrozbu. Jde přitom o problém, který si způsobili lidé sami - především neléčením nakažených osob nebo špatnou léčbou, jako je podávání nesprávných léků nebo špatné dávkování či nedokončení léčby.
Podle WHO se během letošního roku celkem nakazilo tuberkulózou devět miliónů lidí. Přitom u 3,5 procenta případů jde o kmeny v různé míře odolné vůči medikamentům, a lze je proto hůře léčit.
"V některých regionech, zejména ve východní Evropě a ve Střední Asii, jsou vážné epidemie" tuberkulózy, upozorňuje organizace ve své zprávě. V této souvislosti poznamenává, že na mnoha místech je úspěšnost léčby "znepokojivě nízká".
Kmeny bakterií tohoto onemocnění velmi odolné vůči lékům jsou podle WHO nyní hlášeny ve 100 zemích po celém světě.
Alarmující šíření v zemích bývalého SSSR
Podle specialistky na TBC organizace Lékaři bez hranic Granii Brigdenové velmi vážné znepokojení vyvolává vedle rostoucího počtu případů nakažení těmito odolnými bakteriemi i "alarmující šíření těchto kmenů mezi lidmi v prostoru bývalého Sovětského svazu".
"Přístup ke správné léčbě je drasticky nízký: dostává se jí pouze jednomu z pěti takových pacientů. Ostatní jsou vydáni na pospas smrti, což zvyšuje nebezpečí pro jejich rodiny a komunity a podporuje epidemie," varuje v prohlášení Bridgenová.
Tuberkulóza je infekční onemocnění. Pokud se podchytí včas a je správně léčena, lze ji překonat. Pacientům jsou obvykle podávány léky, které je za tři až šest měsíců dokážou bacilu zbavit. V případě odolných kmenů je ale léčba obtížnější.