Článek
Jak ukázaly televizní záběry Putin a Trump spolu pohovořili, když se šli postavit k pořízení tradiční skupinové fotografie v letovisku Danang. Přestože Bílý dům informoval, že nebylo na programu žádné oficiální setkání, oba si také potřásli rukama u příležitosti večeře v pátek večer a opět na začátku hlavního setkání nejvyšších představitelů zemí APEC, upozornila agentura Reuters.
Prohlášení k Sýrii, o jehož obsahu TASS neuvedl další podrobnosti, dohodli v sobotu ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson. Text byl speciálně připraven v Danangu, upozornil Peskov.
Co stojí v prohlášení |
---|
Prezidenti se shodují, že syrský konflikt nemá vojenské řešení a že jak Rusku, tak USA jde o porážku Islámského státu (IS) v Sýrii. Vyzývají všechny strany konfliktu, aby se aktivně zapojily do politických jednání, jež se konají v Ženevě pod patronací OSN. Jejich další kolo je naplánováno na 28. listopad. V dokumentu dále stojí, že jak Rusko, tak USA budou uznávat svrchovanost Sýrie, její nezávislost, jednotu a sekulární charakter. Oba prezidenti podle dokumentu vzali v potaz nedávné prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada, který řekl, že se chce podílet na ženevských jednáních, ústavní reformě a přípravě voleb. Dále také prezidenti vyzvali ostatní státy, aby zvýšily humanitární pomoc Sýrii. Rusko a USA mají v Sýrii své vojáky a v prohlášení stojí, že se prezidenti dohodli na zachování současných komunikačních kanálů, jež zabraňují nechtěným incidentům. Rusko spolu s Íránem a Tureckem pořádá paralelní jednání o Sýrii v Astaně. Původně se hovořilo o tom, že se osmé kolo těchto rozhovorů bude konat 18. listopadu, Lavrov dnes řekl, že se o termínu ještě nerozhodlo. V Astaně se rozhoduje spíše o technických a vojenských otázkách, byla na nich například dohodnuta lokální příměří pro některé syrské oblasti. |
Společný nepřítel poražen. Co teď?
Agentura AP v pátek informovala, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o vyřešení války v Sýrii vzhledem k úspěchu boje proti extremistům z organizace Islámský stát (IS). Obě země mají mimo jiné zájem na zamezení možného střetu ruské a americkéarmády v oblasti.
Syrská armáda se spojenci, k nimž patří Rusko, tento týden IS vytlačila z posledního většího města, pohraničního Búkamálu. Boj proti IS přestává být proto prioritou a důraz se přesouvá na konflikt mezi povstalci a prezidentem Bašárem Asadem.
AP uvedla, že porážka IS znamená pro USA a Rusko ztrátu společného nepřítele. Obě země teď budou podle agentury působit na opačných stranách civilního konfliktu, Rusko jako Asadova opora, Spojené státy jako záštita Asadových protivníků.