Článek
Vláda národní jednoty byla nominována na základě plánu na ukončení politického chaosu, ve kterém se země ocitla po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího. Byl svržen během povstání za arabského jara po západní letecké intervenci v roce 2011.
„My, vláda národní jednoty, budeme brzy... během několika dní, v hlavním městě Tripolisu,” řekl 17. března premiér této vlády Fáiz Sarrádž v rozhovoru s televizní stanicí Libya HD se sídlem v Jordánsku.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Od poloviny února formovaná vláda národní jednoty čelí odporu některých radikálněji naladěných představitelů obou dosavadních libyjských vlád a premiér vlády v Tripolisu varoval, že vláda národní jednoty do metropole nepřesídlí.
Západní mocnosti ale tlačí na to, aby vláda národní jednoty začala pracovat, a doufají, že bude schopna čelit hrozbě Islámského státu (IS).
Po svržení Kaddáfího v zemi vznikla dvě konkurenční mocenská centra. Hlavní město Tripolis a podstatnou část západní Libye ovládá islamistická vláda a parlament, které po volbách odmítly odstoupit. Východní část země je pod kontrolou mezinárodně uznávané vlády vedené Abdalláhem Sáním. Podporuje ji nově zvolený parlament se sídlem v Tobrúku.
Další části Libye jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic včetně Islámského státu, který drží Syrtu.