Článek
Podle letištních údajů tvořilo posádku letadla 16 Rusů, krátce před startem však přistoupilo 11 cestujících. Mluvčí OSN v Kongu Michel Bonnardeaux uvedl s odvoláním na místní policejní zdroje, že ze 27 lidí na palubě se podařilo zachránit jen dva, letušku a mechanika.
"Co ale nevím, je kolik lidí bylo zraněno nebo zemřelo na zemi. Je to africké město s velmi zalidněnými oblastmi, chudinskými čtvrtěmi, chcete-li to tak říci, takže se obáváme, žě škody mohou být veliké," sdělil Bonnardeaux.
Konžané natahují požární hadici k místu pádu letadla. Foto: ČTK/AP
Podle Dominiqua Lutuly z konžského Červeného kříže se podařilo z plamenů zachránit tři zraněné lidi. Záchranné práce však ztěžuje silný požár, s nímž bojují hasiči.
Pád letadla způsobil velké škody v okolí
"Hoří nejméně čtyři domy, hoří letadlo...Je tam hodně kouře a plamenů, v domech musejí být všichni mrtví," uvedl nejmenovaný letištní činitel.
Stroj konžských aerolinek Afrika 1 se podle letištního úředníka Appa Ilungy zřítil kolem půl jedenácté místního času (11:30 SELČ) krátce po startu z mezinárodního letiště Ndili. Dopadl do chudinské čtvrti Kingasami vzdálené asi pět kilometrů od letiště.
Po pádu následovala mohutná exploze, sdělil zástupce letištních úřadů Jean-Claude Bakongo, podle něhož stroj zničil několik obydlí. Podle svědka Papy Kinfugy bylo tržiště, na které se letadlo zřítilo, plné lidí.
Stroj pilotovala ruská posádka. V Kongu létá řada ruských pilotů, ovšem stroje, které používají, jsou staré, ve špatném technickém stavu a často přetížené. Některé zprávy uvádějí, že i zřícený letoun byl přetížený.
V Kongu je letecká doprava velmi nebezpečná. Nejtragičtější následky měla havárie turbovrtulového Antonovu An-32 z roku 1996, při níž zahynulo nejméně tři sta lidí. Stroj se tehdy zřítil jen několik sekund po startu z letiště v Kinshase a dopadl na rušnou ulici, po níž sjel až na tržiště.