Článek
Hluboké znepokojení vyjádřilo české ministerstvo zahraničí a rozsudek přijde nepřiměřený také stínovému ministrovi zahraničí z ČSSD Lubomíru Zaorálkovi. Česká pobočka Amnesty International tři členky skupiny označila za vězně svědomí.
"Ministerstvo poukazuje nejen na samotnou délku trestu odnětí svobody, nýbrž i na to, že výše zmíněné umělkyně byly drženy po více než pět měsíců ve vazbě," stojí v textu Černínského paláce. Rusista Tomáš Glanc považuje proces za zinscenovaný.
Stovky lidí v pátek podepsaly v Plzni petici proti rozsudku moskevskému soudu. Několik desítek z nich také v západočeské metropoli vyjádřilo svůj hněv při demonstraci, kterou podpořil i primátor Martin Baxa. V Praze se vpodvečer sešly na Václavském náměstí rovněž stovky lidí nespokojených s nepřiměřeným trestem pro mladé punkerky.
Proti jsou USA i Německo
"Dnešní rozsudek nad Pussy Riot se zdá být nepřiměřený k jejich činu," uvedla na Twitteru americká ambasáda v Moskvě. Obdobně se vyjádřila ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. "Jsem hluboce zklamána verdiktem ruského soudu," uvedla Ashtonová. "Tento rozsudek je nepřiměřený."
Za nepřiměřený považuje trest pro členky Pussy Riot i německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. "Mám starost o to, jaké dopady bude mít verdikt nad hudebnicemi na vývoj ruské občanské společnosti a na její svobodu," dodal ministr.
Výsledek procesu s punkerkami kritizoval i zmocněnec německé vlády pro lidská práva Markus Löning. "Rozsudek zdůrazňuje, v jak špatném stavu je ruská justice. Její rozhodnutí nesou rysy nespravedlnosti, potlačování a zastrašování," prohlásil.
Hlava pravoslavné církve mlčí
Hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill, který je na návštěvě Polska, se k výsledku procesu odmítl vyjádřit.
Pussy Riot ještě v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v moskevském chrámu Krista Spasitele "punkovou modlitbu" nazvanou "Bohorodičko, vyžeň Putina". Protestovaly tak proti výzvám hlavy pravoslavné církve, patriarchy Kirilla, hlasovat pro favorita voleb. Obžalovány byly z výtržnosti motivované náboženskou nesnášenlivostí. Punkerky odmítly přiznat vinu, ale věřícím se omluvily.