Článek
Místní obyvatelé stanici BBC popsali Tongu po erupci jako „měsíční krajinu“, protože ji pokryla tlustá vrstva šedého sopečného popela.
Popel navíc kontaminoval vodu, takže je na ostrovním státě aktuálně nedostatek pitné vody, uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Pít se může jen balená voda a lidé mají nosit kvůli sopečnému popelu roušky.
I can't fathom seeing the #tonga Volcanic eruption in real-time from boat. This is insane.pic.twitter.com/1dXRa0lX25
— Doc V (@MJVentrice) January 15, 2022
Vlna tsunami vysoká 1,2 metru poničila obchody na plážích a odplavila lodě. Přerušeny jsou také dodávky elektrické energie a nešly ani mobilní sítě a internet, takže nebylo možné se spojit se 100 tisíci obyvateli. Spojení ještě nebylo plně obnoveno.
Některé ploché ostrůvky moře zatopilo celé.
Mohutná erupce
Ze satelitních záběrů je vidět, že výbuch výrazně změnil tvar sopky, zmizela část okrajů kráterů, které byly nad vodou.
Stay safe everyone 🇹🇴 pic.twitter.com/OhrrxJmXAW
— Dr Faka’iloatonga Taumoefolau (@sakakimoana) January 15, 2022
Erupce byla tak mohutná, že byla slyšet až na Novém Zélandu vzdáleném 2400 km. Americká geologická služba USGS uvedla, že erupce vyvolala otřesy jako u zemětřesení o síle 5,8 stupně. Vlny tsunami vyvolané vulkány, a nikoli zemětřesením, jsou podle vědců poměrně vzácné.
Mrtví v Peru
Kvůli vlnám bylo preventivně dočasně uzavřeno 20 peruánských přístavů a úřady také varovaly, že erupce vyvolá neobvykle vysoké vlny. Peruánská policie na Twitteru uvedla, že na pláži Naylamp nalezli policisté dva mrtvé a může jít o oběti neobvykle vysokých vln po erupci.
Na televizních záběrech bylo vidět, jak mořská voda v pobřežních oblastech severního a centrálního Peru zaplavila několik domů a obchodů.
Také v Japonsku evidují po erupci poškozené lodě.
Tsunami videos out of Tonga 🇹🇴 this afternoon following the Volcano Eruption. pic.twitter.com/JTIcEdbpGe
— Jese Tuisinu (@JTuisinu) January 15, 2022