Článek
„V zájmu obnovy míru a pořádku a v zájmu jednoty země král pověřil generála Prajutcha Čan-Oču vládou země počínaje tímto okamžikem,” uvádí se v královském ediktu, který citovala agentura AFP.
Podle expertů vojenské převraty v zemi bývají zpravidla provedeny se souhlasem královského paláce.
Prajutch Čan-Oča v pondělí při projevu k národu slíbil prosazování práva, aby se politická situace mohla zlepšit. Varoval, že nebude mít jinou možnost než sáhnout k použití síly, pokud by v zemi znovu propukly protesty.
Thajce vyzval ke klidu a slíbil jim uspořádat volby tak brzy, jak to bude možné. Žádné termíny ale nezveřejnil. Lidem přislíbil i to, že najde řešení problémů s prodejem rýže, což byl jeden z důvodů nespokojenosti obyvatel s vládou Jinglak Šinavatrové.
Armáda po převratu zadržela desítky lidí včetně expremiérky a vůdců protivládních i provládních demonstrací. Vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban byl již propuštěn, armáda ho ráno předala civilní justici a ta ho propustila na kauci na svobodu.
Expremiérka na svobodě
Propuštění Šinavatrové z vojenské základny, kam byla v pátek generály povolána, potvrdil zdroj blízký expremiérce. Vysoký vojenský představitel agentuře Reuters řekl, že Šinavatrové bylo dovoleno vrátit se domů a svobodně se pohybovat a komunikovat.
Zůstává ale pod dohledem armády. Junta Šinavatrovou vyzvala, aby „pomohla udržovat klid a pořádek a aby nespolupracovala s demonstranty ani s žádným politickým hnutím”.
Armáda se chopila moci v zemi minulý čtvrtek, aby ukončila šest měsíců dlouhé protesty. Vojáci pozastavili platnost ústavy, rozpustili Senát a zavedli cenzuru médií. [celá zpráva]